Pomysłodawcami i głównymi fundatorami projektu jest małżeństwo miliarderów - Grażyna i Roman Karkosikowie. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, radny województwa Jacek Gajewski, starosta lipnowski Krzysztof Baranowski oraz burmistrz Kikoła Renata Gołębiewska.
Wotum wdzięczności
Ogromna, 55-metrowa figura Matki Boskiej ma być w intencji fundatorów wyrazem wdzięczności. Powstaje w pobliżu sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Konotopiu, znanego w okolicach miejsca pielgrzymkowego, do którego każdego przybywają głownie wierni z części diecezji włocławskiej i płockiej.
Biznes zaczynali od baru
Inwestycja została zainicjowana przez Romana i Grażynę Karkosików, którzy przez lata znajdowali się w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków w rankingach, a obecnie lokowani są na 46. miejscu w rankingu „Wprost”.
Roman Karkosik pierwsze doświadczenia w biznesie zdobywał jako właściciel baru w Czernikowie, później otworzył niewielką wytwórnię przewodów elektrycznych. Do wielkich pieniędzy doszedł już po 1989 roku, głównie za sprawą handlu metalami kolorowymi, skupowanymi od państwowych przedsiębiorstw.
Prawdziwy żywiołem Karkosika okazała się jednak giełda, czemu sprzyjały zapewne jego wrodzone zdolności matematyczne. Wielokrotnie jednak w kierunku biznesmena padały oskarżenia dotyczące manipulowania kursami akcji.
Biznes na 4 kontynentach
Małżonkowie są właścicielami spółki Boryszew, jednego z największych polskich koncernów przemysłowych, specjalizującego się w produkcji komponentów dla branży motoryzacyjnej, przetwórstwie metali oraz chemii przemysłowej. Przedsiębiorca z Kikoła aktywnie angażował się w poszukiwania rzadkich kopalin. Obecnie firmy Karkosika zatrudniają ponad 9 tys. osób na czterech kontynentach.
Ćwierć wieku temu biznesmen kupił jeden z największych toruńskich zakładów - Elanę. Jak przyznał w wywiadzie, zakup zwrócił mu się ze sprzedaży na złom instalacji potężnego zakładu.
Większa od Chrystusa w Rio
Karkosikowie są właścicielami warszawskiego Pałacu Przeździeckich oraz okazałego Pałacu Zboińskich w Kikole, znanego m.in. z pobytu Fryderyka Chopina.
Wśród osób utrzymujących kontakt z Karkosikami panuje przekonanie, że idea budowy statuy wyszła od Grażyny Karkosik, która od lat silnie angażuje się w życie Kościoła i wielokrotnie wspierała inicjatywy w diecezji.
55-metrowa konstrukcja monumentu składać ma się z ponad 40-metrowej figurę Matki Boskiej oraz 15-metrowego postumentu w kształcie korony. Będzie zatem wyższa zarówno od statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38 m), jak i figury Jezusa w Świebodzinie (36 m).
Monument w Kikole ma być gotowy w 2026 roku.
