Fatalny stan toruńskich wysypisk
Na terenie obu miast od lat zwiększają się problemy ze składowaniem odpadów komunalnych. W 2007 roku toruńskie gospodarstwa domowe wytworzyły ich ponad 80 tys. ton. To o 5 tys. ton więcej w porównaniu do roku 2003. Prognoza na kolejne lata przewiduje wzrost liczby odpadów.
Skłoniło to Toruń i Bydgoszcz do zorganizowania konsultacji w sprawie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Pierwsze spotkanie odbyło się 15 grudnia 2008 r. Uczestniczyli w nim nauczycieli biologii i ochrony środowiska z naszego miasta. Z kolei 16 grudnia przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność w sferze ekologicznej.
Warto przypomnieć, że obecnie główną metodą pozbywania się odpadów komunalnych jest ich składowanie. Prawie 60 proc. z nich zalicza się do biodegradowalnych. Są to na przykład ścięte trawy, kwiaty, liście, chwasty, ścięte gałązki z drzew, krzaków i żywopłotów, ale również resztki żywności, obierki, skorupki jaj, odpady po owocach i warzywach itp. Tylko niecałe 3 proc odpadów jest przeznaczonych do odzysku i o połowę mniej jest kompostowanych.
Dodatkowo, od kiedy jesteśmy członkami Unii Europejskiej zostaliśmy zobowiązani do ograniczenia ilości składowanych śmieci. Mamy czas do 2013 roku, aby uzyskać wynik o dwukrotnie lepszy od obecnego, z kolei w roku 2020 składowanych ma być zaledwie 35 proc. odpadów. Co z resztą? Pozostałe śmieci będą musiały zostać powtórnie wykorzystane bądź przetworzone na energię.
Budowa zakładu musi ruszyć
Jeżeli chcemy spełnić wymogi unijne i ocalić nasze środowisko, musimy zainwestować w budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Przedsięwzięcie to kwalifikuje się wpisania na listę projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego dofinansowanie może wynieść nawet 85 proc.
Dalszy ciąg spotkań konsultacyjnych będzie miał miejsce 8, 26 i 27 stycznia 2009. Wezmą w nim udział: ekspert z dziedziny gospodarowania odpadami i ochrony środowiska oraz ponownie nauczyciele i organizacje pozarządowe. W konsultacjach mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani.
Zapraszamy do śledzenia losów projektu budowy zakładu. Będziemy na bieżąco informowali o postępach w tej sprawie.
