
PINB Zakopane – nielegalny hotel działa od 14 lat
Kolejnym rażącym przypadkiem z Zakopanego jest pewien sześciopiętrowy hotel. Ponieważ budynek jest samowolą budowlaną i narusza przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, w 2005 r. nakazano jego rozbiórkę. Sądowa walka z właścicielami obiektu trwała przez wiele lat, jednak w 2016 r. nakaz rozbiórki podtrzymano. Mimo to budynek bez pozwolenia na użytkowanie nadal przyjmuje gości.

PINB Drawsko Pomorskie – groźny budynek czekał na kontrolę 3 miesiące
W Drawsku Pomorskim wykryto liczne nieprawidłowości w pracy inspektoratu. Przykładowo na 3 skargi dotyczące budowli, których stan zagrażał mieszkańcom, urzędnicy zareagowali dopiero po – odpowiednio – 12, 21 i 85 dniach. Stwierdzono też 15 przypadków, gdy inspektorat wydał jakąś decyzję (np. nakaz rozbiórki), po czym nie zrobił nic, żeby wcielić ją w życie.

PINB Wrocław Grodzki – reakcja na skargę dopiero po 1,5 roku
Zgodnie z polskim prawem nadzór budowlany powinien rozpatrywać skargi w czasie nie dłuższym niż miesiąc. Kontrola NIK wykryła jednak, że we Wrocławiu jedna ze skarg została rozpatrzona dopiero po upływie 534 dni. Skarżącego poinformowano pisemnie o opóźnieniu, ale pismo wysłano... z opóźnieniem wynoszącym 52 dni.

PINB Łódź Wschód – 3 budowy bezkarne przez 3,5 roku
Łódzki inspektorat stwierdził braki w wymaganej dokumentacji na 3 budowach. Nakazał zatem inwestorom wstrzymać prace i dostarczyć brakujące dokumenty. Kiedy okazało się, że inwestorzy nie spełnili tych obowiązków, urzędnicy, zamiast nakazać rozbiórkę budowli, przez 3,5 roku nie zrobili zupełnie nic.