Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budynek spopielarni zwłok w Kobylance pod Grudziądzem już stoi. Trwają prace wykończeniowe [zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Spopielarnię zwłok przy cmentarzu w Kobylance buduje Rem - Bud. Wartość inwestycji: ponad 2,3 mln zł. Budynek stoi przy domu pogrzebowym na cmentarzu.
Spopielarnię zwłok przy cmentarzu w Kobylance buduje Rem - Bud. Wartość inwestycji: ponad 2,3 mln zł. Budynek stoi przy domu pogrzebowym na cmentarzu. Piotr Bilski
Dostawa pieca do kremacji planowana jest na wrzesień. Budowa spopielarni zwłok to sztandarowy projekt jaki realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami w 2020 roku. Ta sama spółka miała też budować osiedle w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”, ale nie będzie.

Jeśli chodzi o spopielarnię zwłok, która powstaje przy cmentarzu w Kobylance w gm. Grudziądz, to prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

- Wykończono już większą część powierzchni elewacji i dach, ściany wewnętrzne pokryto tynkiem gipsowym, zamontowano okna oraz rozprowadzono instalację elektryczną - wymienia Jagoda Szczerbowska, asystentka zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu.

Jeśli wszystko dalej będzie szło zgodnie z planem, to spopielarnia zwłok powinna być gotowa do końca roku. Wartość tej inwestycji to ponad 2,3 mln zł. Według szacunków MPGN-u inwestycja ma się zwrócić w ciągu 6 lat.

W październiku 2019 roku, prezydent Glamowski tak argumentował zasadność budowy spopielarni zwłok:"-W naszym mieście nie ma tego typu jednostki, a w ostatnich latach jest coraz więcej pochówków w tym ceremoniale".

Nie będzie osiedla w ramach „Mieszkanie Plus”

MPGN z kolei odstąpiło od realizacji szumnie zapowiadanej inwestycji - budowy osiedla w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”, które miało powstać na terenie u zbiegu ulic: Focha, Kwiatowej, Toruńskiej i Rowu Hermana. Dlaczego? - Przeprowadzone analizy wykazały, że oferta mieszkań na wynajem z rządowego programu „Mieszkanie Plus” nie jest atrakcyjna dla mieszkańców Grudziądza - wyjaśnia Jagoda Szczerbowska z MPGN-u.

Mimo tego, sam projekt do końca nie upadł. - Planujemy budowę osiedla na tym terenie z wykorzystaniem koncepcji urbanistyczno - planistycznej wykonanej w 2019 roku - kontynuuje Jagoda Szczerbowska. - Obecnie trwają prace projektowe związane z budową drogi łączącej ulice Marcinkowskiego z Kwiatową. Rozpoczęcie naszej inwestycji jest uzależnione od postępów prac związanych z inwestycją drogową, którą realizuje Zarząd Dróg Miejskich.

Realizację planowanych inwestycji na 2020 rok wstrzymała pandemia

Jak przyznają władze miejskiej spółki mieszkaniowej, wiele drobniejszych inwestycji zaplanowanych na pierwsze półrocze 2020 rok zostało wstrzymanych z powodu pandemii koronawirusa. Ich realizacja została przesunięta na bieżące półrocze.

Do tych, które jednak udało się wykonać w pierwszym półroczu 2020 r. można zaliczyć m.in.:

  • termomodernizację budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Narutowicza 24 - ponad 1,1 mln zł
  • remont elewacji budynku przy ul. Włodka 5 - ponad 542 tys. zł
  • utwardzenie terenu targowiska przy ul. Łęgi na os. Rządz - ponad 35 ,6 tys. zł

Co jest planowane?

  • do końca listopada powinien zakończyć się remont elewacji wraz z zagospodarowaniem terenu przy budynku Wspólnoty Lokalowej przy ul. Ikara 4 na os. Lotnisko. Wartość to 627 tys. zł.
  • do połowy grudnia mają potrwać prace polegające na wymianie pokrycia dachowego z remontem oraz dociepleniem stropów w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy Drodze Pomorskiej 8. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 141,9 tys. zł.

Ponadto MPGN jest w trakcie postępowań wyboru wykonawców inwestycji na: kompleksowy remont kamienicy przy al. 23 Stycznia 12 oraz budynków Wspólnoty Mieszkaniowej przy Legionów 13, 13 a, 13 b i remont elewacji nieruchomości przy Kruszelnickiego 1 .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska