Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Gminie Grudziądz za grube miliony. Powstaje m.in.: nowy GOK, hala sportowa i drogi [zdjęcia]

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Najdroższa inwestycja w Gminie Grudziądz: rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku. Koszt to ponad: 7,2 mln zł
Najdroższa inwestycja w Gminie Grudziądz: rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku. Koszt to ponad: 7,2 mln zł Nadesłane/Jacek Zyglewicz
Edukacja, kultura i infrastruktura drogowa - to główne kierunki inwestycyjne w Gminie Grudziądz. W sumie wartość strategicznych przedsięwzięć w Gminie Grudziądz to ponad 23,8 mln zł. Każdy z realizowanych projektów uzyskał różne źródła dofinansowania.

Choć wakacje w pełni, praca wre na każdej z kluczowych gminnych inwestycji. A jest ich siedem. Najdroższą jest rozbudowa z przebudową Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku. Jej koszt to ponad 7,2 mln zł. Z czego ponad 2,3 mln zł to wartość zewnętrznego dofinansowania.

- Pomysł rozbudowy Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku zrodził się już parę lat temu podczas prac nad gminnym programem rewitalizacji. Głównym powodem było to, że różne zajęcia, spotkania nie mogły odbywać się w jednym czasie, bo zwyczajnie brakowało miejsca. Gdy pojawiły się możliwości pozyskania dofinansowania, skorzystaliśmy - wyjaśnia Jacek Zyglewicz, zastępca wójta Gminy Grudziądz.

Przypomnijmy, że tymczasową siedzibą GOK-u jest świetlica "Leśny Zakątek" w Białym Borze oraz częściowo świetlica w Rozgartach. W związku z tym, zawieranie umów na wynajem sal pod cele komercyjne w tych obiektach, będzie teraz ograniczone.

Gminna Biblioteka tymczasowo w byłym punkcie aptecznym

Natomiast Biblioteka Gminna "gościnnie" została przeniesiona do dawnego punktu aptecznego w Małym Rudniku. - Podpisaliśmy umowę dzierżawy z właścicielem budynku na trzy lata. W przyszłości będziemy dążyli do zakupu tej nieruchomości, gdyż docelowo byśmy chcieli, aby właśnie tam znajdowała się biblioteka. Jeśli się nie uda, wróci ona do pomieszczeń GOK-u - tłumaczy zastępca wójta, Jacek Zyglewicz.

Pozostałe inwestycje w Gminie Grudziądz

:

  • budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi za 6,7 mln zł.
  • rozbudowa dróg gminnych relacji Biały Bór - Pieńki Królewskie za ponad 4 mln zł
  • budowa świetlicy wiejskiej w Wielkich Lniskach za ponad 922,5 tys. zł
  • modernizacja zagrody wiejskiej w Dusocinie za ponad 4,9 mln zł
  • montaż instalacji fotowoltaicznych w szkole w Wałdowie Szlacheckim za ponad 58 tys. zł
  • montaż instalacji fotowoltaicznych w szkole w Nowej Wsi za ponad 58 tys. zł

Na jakim etapie jest druga ze strategicznych inwestycji w Gminie Grudziądz: budowa sali gimnastycznej przy szkole w Nowej Wsi? -Ściany zewnętrzne stoją, strop jest, idziemy w kierunku więźby dachowej - informuje Jacek Zyglewicz, zastępca wójta. - Tutaj wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

"Kolizja energetyczne" na chwilę wstrzymały prace

Ze względu na nieprzewidziane tzw. kolizje energetyczne, przedłużony został o trzy miesiące termin wykonania, drogi Biały Bór - Pieńki Królewskie. Mimo tego, okazuje się że robotnicy nadgonili z pracami i najprawdopodobniej "poślizg" będzie zaledwie miesięczny.

Blask odzyskuje dworek Rydygiera w Dusocinie

Ważną inwestycją realizowaną na terenie Gminy Grudziądz jest modernizacja zagrody wiejskiej w Dusocinie, czyli terenu liczącego 9 hektarów i położonego na terenie Krajobrazowego Parku "Góry Łosiowe", ale którego właścicielem jest marszałek województwa. W skład zagrody wchodzi m.in. słynny dworek Rydygiera, który jest właśnie odnawiany. Koszt tej części projektu to ponad 3,3 mln zł. Ponadto w ramach modernizowanej zagrody zostanie utworzony ośrodek edukacji ekologicznej. Całość tego przedsięwzięcia to 4,9 mln zł. Samorząd wiejski ma swój wkład w tę inwestycję w postaci przekazania nieruchomości, terenu oraz wkład finansowy: 300 tys. zł.

Odnawialne źródła energii

Władze Gminy Grudziądz mają też kolejne plany. - Jesteśmy w trakcie przetargów na montaż instalacji fotowoltaicznych, czyli odnawialnych źródeł energii, w kolejnych dwóch szkołach: Sztynwagu i Mokrem - zapowiada Jacek Zyglewicz, zastępca wójta Gminy Grudziądz. - Dzięki temu koszty funkcjonowania szkół obniżą się, a też chodzi o działania proekologiczne.

WIDEO. PRACE ROZBIÓRKOWE GOK-U W MAŁYM RUDNIKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska