https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynki do wyburzenia!

(MKJ)
Każda renowacja wymaga indywidualnej technologii i inaczej kosztuje
Każda renowacja wymaga indywidualnej technologii i inaczej kosztuje Fot. Maciej Iwaniec
Resort infrastruktury oszacował stan techniczny starych budynków mieszkalnych. Około 40 tysięcy z nich bardziej nadaje się do wyburzenia niż renowacji.

Jak twierdzą specjaliści - taki stan, to efekt kilkudziesięciu lat zaniedbań. Nie robiono wtedy nic, by starym, często zabytkowym kamienicom, nie tylko przywrócić dawną świetność, ale nawet nie próbowano powstrzymać procesu niszczenia. Teraz - budynki w najgorszym technicznym stanie trzeba zburzyć, bo zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.

Rząd postanowił pomóc w remontach
Dzięki pomocy rządu - budowlanych ruin na pewno nie będzie przybywało. Z przygotowanego programu wynika, że na wsparcie finansowe mogą liczyć najważniejsze prace remontowe, jednak program pomocowy ma też ograniczenia. Nie obejmie drobnych remontów, a także remontów kapitalnych, których koszt przekroczyłby koszt budowy nowego budynku.

Można natomiast liczyć na wymianę okien, remont balkonów, przebudowę zwiększającą standard budynku.

Kto może liczyć na pomoc i skąd ona nadejdzie?
Wsparcie finansowe zapewnić ma Fundusz Remontów i Termomodernizacji przy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mogą liczyć na nie prywatni właściciele czynszówek, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem indywidualnych właścicieli, a także spółdzielnie mieszkaniowe.

Nowe przepisy zastąpić mają obowiązującą od 1999 r. ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Najważniejsze zmiany dotyczą wspierania działań mających wpływ na oszczędzanie energii cieplnej. Nową formą wsparcia remontów starych budynków mieszkalnych będzie premia remontowa.

Rozwiązanie to polegać ma na dofinansowaniu spłaty części kredytu zaciągniętego na remont. Premia przeznaczona będzie wyłącznie na remont starych budynków wielorodzinnych, wybudowanych przed 1961 r. Dofinansowanie pokryje 25 proc. kwoty kredytu, nie może jednak przekroczyć 15 proc. wszystkich kosztów inwestycji.
Nowe mają być także zasady przyznawania premii termomodernizacyjnej.

Maksymalne wsparcie zostanie obniżone z 25 do 20 proc. kwoty kredytu. Ale jednocześnie nie będzie dotąd obowiązującego wymogu określenia okresu kredytowania i wysokości udziału własnego.

Albo Unia, albo premia
Premii termomodernizacyjnej nie będzie można wykorzystać w ramach przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków unijnych. Ma to zapobiec kumulacji pomocy ze źródeł publicznych.

Co starzeje się najszybciej i niszczy najbardziej?
Większość obiektów zabytkowych w Polsce ma elewacje wykonane zaraz po wojnie, wyremontowane od podstaw lub poprawione tynkiem cementowo-wapiennym. Ich stan w głównej mierze zależy od stanu technicznego dachu i rynien, ponieważ to woda najczęściej niszczy większości materiałów budowlanych.

- Z upływem czasu następują procesy naruszające fundamenty, elewacje, a w konsekwencji całą konstrukcję budynku - przekonuje Maciej Iwaniec z firmy Baumit.
Jak temu przeciwdziałać? Nie ma dobrej recepty na remont starego budynku. Każda renowacja wymaga indywidualnego podejścia i zastosowania odpowiednich technologii renowacyjnych. To utrudnia sprawne prowadzenie prac remontowych i sprostanie limitom finansowym.

Pieniądze w ustawie
W ustawie budżetowej na 2008 r. na Fundusz Termomodernizacji przewidziano 270 mln zł. Celem funduszu jest pomoc finansowa państwa dla inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne, tj. zmierzające do oszczędniejszego zużycia energii przeznaczanej na potrzeby komunalno-bytowe.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska