MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Bydgoszczy wystartuje wcześniej

Redakcja
Będzie to już piąta edycja programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać inwestycje finansowane z miejskiego budżetu. Do tej pory zrealizowano 150 projektów za 20 milionów złotych.
Będzie to już piąta edycja programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać inwestycje finansowane z miejskiego budżetu. Do tej pory zrealizowano 150 projektów za 20 milionów złotych. Tomasz Czachorowski
Będzie to już piąta edycja programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą zgłaszać inwestycje finansowane z miejskiego budżetu. Do tej pory zrealizowano 150 projektów za 20 milionów złotych.

Tegoroczny program „5/6”, czyli pięć milionów dla sześciu osiedli, rozpocznie się już 15 czerwca, a wnioski będzie można składać do 5 lipca.

Miasto, po konsultacjach z radami osiedli, wprowadziło kilka zmian. - Zaczynamy szybciej, aby wszystkie inwestycje, z największą liczbą głosów, znalazły się w budżecie na 2017 rok, który będzie uchwalony w grudniu - mówił Michał Sztybel, dyrektor biura obsługi mediów i komunikacji społecznej ratusza. - Planujemy organizować spotkania jeszcze podczas etapu składania wniosków, aby można było konsultować projekty z ich pomysłodawcami. Pozwoli to na uniknięcie nieścisłości i wyeliminuje bardzo zbliżone do siebie inwestycje.

Do tego jedna osoba będzie mogła zgłosić trzy projekty, a nie jak było do tej pory, tylko jeden. Wnioski, które zostaną wypełnione drogą elektroniczną będzie można zobaczyć już podczas etapu ich składania. - Damy również możliwość przejrzenia kart nieważnych, aby rozwiać wszelkie możliwości - opowiada Sztybel. - Środki przekazane na Bydgoski Budżet Obywatelski w przyszłorocznej edycji będą mogły być większe, ponieważ do puli dodamy 10 procent w przypadku zwiększenia nadwyżki operacyjnej.

Dla przykładu jeżeli wyniesie ona 10 milionów złotych, wówczas na program „5/6” zostanie przekazany milion złotych więcej. Również niewykorzystane pieniądze z tej edycji przejdą na następny rok.

Kilkuset nauczycieli w Kujawsko-Pomorskiem straci pracę od września

Rady osiedli proponowały, aby ich mieszkańcy mogli głosować tylko na inwestycje znajdujące się w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Do tego pojawił się też pomysł, aby własne projekty mogły składać spółdzielnie mieszkaniowe. Obydwie sugestie zostały odrzucone. - Z takim problem boryka się m.in. Warszawa - wyjaśnia Sztybel. - Tam pomysły mieszkańców przegrywają z tymi zaproponowanymi właśnie przez spółdzielnie, ponieważ ich dyrektorzy chodzą i zbierają głosy, pukając do drzwi sąsiadów.

Do tej pory do najpopularniejszych inwestycji należała budowa placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, kynoparków, chodników i miejsc parkingowych. Jedną z ciekawszych jest ustawienie tablic dotykowych, które umożliwią zapoznania się niewidomych z planem Wyspy Młyńskiej. Na wszystkie wybrane w ubiegłym roku inwestycje ogłoszono już przetargi. - Każdego roku mieszkańcy składają ponad 200 różnych projektów - uzupełnia Sztybel. - Cieszy nas to, że dzięki BBO na każdym osiedlu coś się dzieje.

Głosowanie rozpocznie się pierwszego i potrwa do 30 października. Lista projektów, które zostaną zrealizowane będzie znana do 9 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska