- W 2016 roku podjąłem starania o utworzenie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rok później propozycja została zaakceptowana przez ratusz - przypomina Sławomir Szeliga.
- Pod głosowanie poddano 26 propozycji. Najwięcej, bo 19,3% wszystkich głosów zyskał pomysł budowy bieżni lekkoatletycznej przy SP 16. Ponadto inowrocławianie zdecydowali o realizacji m.in. terenów rekreacyjnych przy Dyngusowej, mini siłowni na placu zabaw przy ul. Stare Miasto, koncercie fortepianowym w Solankach oraz kaczkomacie czy kursie samoobrony dla kobiet - dodaje Sławomir Szeliga.
W 2018 roku głosowano nad 28 propozycjami. Największą popularnością cieszył się nowoczesny zestaw zabawowy na boisku SP 11, na który oddano 11% głosów. Postanowiono ponadto o realizacji urządzeń do street workoutu na Piastowskim, pikniku rodzinnego na Solnie, zestawu zabawowego przy SP 1, bieżni jednotorowej w Szymborzu, czy doświetleniu przejść dla pieszych na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Wojska Polskiego.
- W 2019 roku były Prezydent Miasta Inowrocławia poinformował, że kolejnej edycji Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego nie będzie, ponieważ "rząd doprowadził do wejścia w życie przepisów, które narzucają odgórnie szereg niekorzystnych rozwiązań, w związku z czym nowy system byłby zbyt sformalizowany i skomplikowany" - mówi Sławomir Szeliga.
Przypominamy, że Arkadiusz Fajok zdecydował o powrocie Budżetu Obywatelskiego oraz uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Inowrocławia w sprawie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na sesji Rady Miejskiej 30 sierpnia 2024 r.
Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie dwa projekty, jeden w ramach puli ogólnomiejskiej oraz jeden w ramach puli osiedlowej. Szczegółowe informacje są dostępne pod tym linkiem.
