https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już wiadomo, które projekty zostaną zrealizowane w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Dominik Fijałkowski
Aż dwa projekty realizowane będą w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 na terenie Kozłówki w Inowrocławiu
Aż dwa projekty realizowane będą w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 na terenie Kozłówki w Inowrocławiu Anna Grochowina
10 projektów o łącznej wartości ponad 654 tysiące złotych zrealizowanych zostanie w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2025.

Jakie to będą inicjatywy? O tym mówił podczas konferencji prasowej prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok.

- Inowrocławski Budżet Obywatelski powrócił do miasta z dużym sukcesem. To sukces wielu osób, a przede wszystkim mieszkańców, którzy tak licznie zaangażowali się w ten projekt - zauważył prezydent.

Włodarz przypominał, że do reaktywowanego po latach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 mieszkańcy zgłosili w pierwszym etapie 50 projektów. Po wstępnej weryfikacji pod publiczne głosowanie poddano 19. Mieszkańcy Inowrocławia wybrali spośród nich 10 o łącznej wartości 654 239 zł i 77 gr, które zostaną zrealizowane w br.

I tak, w ramach puli ogólnomiejskiej realizowane będą dwa projekty: modernizacja strefy saun w Krytej Pływalni „Wodny Park” oraz doświetlenie inowrocławskiej Kozłówki.

Pozostałe 8 zwycięskich projektów zrealizowanych zostanie w ramach puli osiedlowej. A będą to:

  • os. Mątwy - budowa boiska do siatkówki plażowej,

  • os. Piastowskie - plac zabaw „Fabryka Piasku”,

  • os. Solno - budowa boisk do piłki nożnej i koszykówki przy ul. Jesionowej,

  • os. Stare Miasto - relaks rodzinny, nauka i zabawa przy Kozłówce,

  • os. Szymborze - remont placu zabaw przy SP nr 10,

  • os. Uzdrowiskowe (z największą pula środków ze względu na liczbę mieszkańców) - rewitalizacja zespołu boisk Orlik przy SP nr 5, chodnik przy ul. Harcerstwa Polskiego i Armii krajowej oraz oświetlenie drogi wzdłuż bloków przy ul. Armii Krajowej.

Podczas konferencji przedstawiono też dane dotyczące przebiegu głosowań nad projektami zgłoszonymi do IBO.

85 procent osób głosowało za pośrednictwem interenetu. Oddano 95 procent głosów ważnych. Najczęstszymi przyczynami nieważności głosów były nieczytelnie lub niewłaściwie wypełnione karty do głosowania.

Miasto poprosiło, aby przebieg prac nad IBO ocenili zgłaszający projekty. Głównym powodem było uniknięcie w przyszłości problemów, które pojawiły się w obecnej edycji budżetu.

Projektodawcy dobrze ocenili prowadzoną przez ratusz kampanię informacyjną, procedurę zgłaszania projektów, opiniowanie i weryfikację, procedurę odwoławczą, jak i samo głosowanie. Zadeklarowali też udział w kolejnych edycja IBO.

- Jednym z największych problemem okazało się natomiast szacowanie wartości projektów przez ich autorów. Mieli z tym wiele kłopotów. Dlatego już w przyszłej edycji stworzymy orientacyjny kosztorys najpopularniejszych zadań - zadeklarował prezydent Fajok.

Natomiast Daria Knasiak, rzecznik prezydenta przypomniała, że projektodawcy już w tej edycji IBO mieli możliwość korzystania z pomocy urzędników ratusza w spawach kosztorysowych. Poinformowała, że jest zamysł, by na stronie interentowej miasta, gdzie zamieszczane są informacje o IBO pojawiła się zakładka z szacunkowymi kosztami niektórych przedsięwzięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska