- Został pan zaproszony na środowe forum debaty publicznej pod hasłem "Pomniki Historii - źródło dziedzictwa kulturowego" do Pałacu Prezydenckiego. Dopuszcza się trzyminutowe wystąpienia zaproszonych gości. Skorzysta pan?
- Zdecydowałem się przyjąć zaproszenie, aby podyskutować na ważny temat, jakim jest wykorzystanie Pomników Historii między innymi do promowania miast. Skoro jadę, to zamierzam zabrać głos w tej sprawie. Liczę na to, że spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń i na jednym się nie skończy.
- Jaki temat planuje pan poruszyć na forum publicznym?
- O tym, że miasta, które jak Chełmno mają Pomniki Historii - u nas to zespół staromiejski, powinny mieć miejskich konserwatorów zabytków, z pełnymi uprawnieniami. Może sfinansuje ich państwo? Za dużo na tym nie straci, a pewne będzie, że pod względem konserwatorskich dzieje się w tych miejscach to, co powinno. Każdy, kto ma kamienicę w strefie wpisanej do rejestru zabytków wie, jak ciężko wszystkie detale ich odnowy uzgodnić z konserwatorem. Wiele osób czuje się zniechęcone, rezygnuje z remontów. A miasto na tym traci.
- O promocji pan wspomni?
- Tak, bo Pomniki Historii powinny być lepiej promowane. Może warto powołać stowarzyszenie skupiające przedstawicieli miejscowości posiadających Pomniki Historii. Nie po to, by płacić składki, ale by spotykać się, wymieniać doświadczeniami, poza tym - razem łatwiej przeforsować pewne pomysły, które wszyscy na pewno mamy. To elitarna grupa, gdyż kiedy powstawała w 2006 roku, wybrano zaledwie 30 miejsc z Pomnikami Historii, m.in. Chełmno. Od tego czasu przybyło ich, ale niewiele.
- Debata potrwa od godz. 14 do 17. Będzie transmitowana, gdzie chełmnianie mogą jej wysłuchać?
- Transmitowana będzie na żywo, za pośrednictwem strony internetowej: www.prezydent.pl
Czytaj e-wydanie »