Uroczystości zaplanowano na niedzielę, 5 stycznia. Tego dnia w 1919 roku rozpoczęły się powstańcze walki o Inowrocław.
O godzinie 11 odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny w Bazylice Mniejszej Imienia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Laubitza 9.
- Następnie mieszkańcy i zaproszeni goście spotkają się o godzinie dwunastej pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W ramach tej części obchodów uczestnicy wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, a delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem. Oddana zostanie również salwa honorowa - informują organizatorzy I Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Pokazy, wystawa, koncert orkiestry w Inowrocławiu
To nie koniec zaplanowanych na 5 stycznia wydarzeń. O godzinie 13 na placu Klasztornym rozpocznie się pokaz, nawiązujący do walk powstańczych, w wykonaniu rekonstruktorów, m.in. ze Stowarzyszenia Historycznego „Iskra” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Bydgoszcz”.
- Na placu Klasztornym będzie też okazja do obejrzenia wystawy fotografii oraz eksponatów związanych z Powstaniem Wielkopolskim - rekomendują organizatorzy obchodów.
Zaraz po pokazach osoby, które zaopatrzą się w bezpłatne zaproszenia dostępne w Kujawskim Centrum Kultury przy ul. Kilińskiego 16 oraz Informacji Turystyczno-Kulturalnej przy Królowej Jadwigi 3, w Teatrze Miejskim wezmą udział rozmowach o historii, a także w uroczystym wręczeniu odznak honorowych „Wierni Tradycji”, jak również w koncercie Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy.
Izba tradycji w inowrocławskiej „Jedynce” zaprasza
Warto wspomnieć, że zainteresowani historią Powstania Wielkopolskiego będą mieli okazję odwiedzić w godzinach 12-16 Izbę Tradycji Powstania Wielkopolskiego i Wychowania Patriotycznego im. kpt. Pawła Cymsa, która znajduje się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Toruńskiej 46-48.
Do udziału w I Wojewódzkich Obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu zapraszają: wojewoda Michał Sztybel, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok, a także dr Sławomir Łaniecki - prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Zaproszenie kierują oni m. in. do: mieszkańców miasta, delegacji organizacji i stowarzyszeń kulturalnych, oświatowych, kombatanckich oraz harcerzy.
