Burmistrz Nieszawy przekroczył swoje uprawnienia? Śledczy zbadają sprawę

Jadwiga Aleksandrowicz
Andrzej Nawrocki, były burmistrz Nieszawy i jego zastępca przekroczyli swoje uprawnienia i dopuścili się zaniedbań?
Andrzej Nawrocki, były burmistrz Nieszawy i jego zastępca przekroczyli swoje uprawnienia i dopuścili się zaniedbań? Wanda Wasicka
Czy poprzedni burmistrz Nieszawy i jego zastępca przekroczyli swoje uprawnienia, narażając miasto na koszty? Obecna władza w mieście chce, by zbadała to Prokuratura Okręgowa we Włocławku.

Informacja o doniesieniach ukazała się na stronie internetowej UM w Nieszawie.

Zawiadomienia do Prokuratury - PEŁNA TREŚĆ

Burmistrz Marian Tołodziecki chce, by śledczy przyjrzeli się, dlaczego poprzedni burmistrz i jego zastępca nie poinformowali nikogo o warunkach umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na bezzwrotną dotację na budowę budynku socjalnego. Porozumienie wymagało, by miasto przekształciło w swoich mieszkaniach komunalnych na cele socjalne taką samą powierzchnię, jaką ma nowy budynek. Konkretnie 900 metrów kwadratowych. Należało to zrobić w momencie zasiedlania nowego domu. Sprawa nie dotyczy tylko formalności. Niesie ze sobą poważne skutki finansowe dla miasta. Nie dokonano przekształceń i teraz bank domaga się zwrotu kwoty 583 tys. złotych.

Poprzedni burmistrz nikogo o tym nie poinformował. Sprawa wyszła na jaw, gdy pod koniec ubiegłego roku bank upomniał się o dochowanie warunków porozumienia. Nowe władze w mieście podjęły się przekształcenia mieszkań, ale zgodę muszą wyrazić ich lokatorzy, a nie wszyscy chcą to zrobić. Bank zaś nie chce już przedłużać terminu rozliczenia.

Wiadomości z Aleksandrowi Kujawskiego

Druga sprawa dotyczy sprzedaży zabytkowych budynków dawnego Liceum Ogólnokształcącego. Budynki były własnością powiatu. W roku 2004 miasto postanowiło przejąć od powiatu prowadzenie LO. Powiat zgodził się i przekazał też jego budynki. W akcie notarialnym zastrzeżono jednak, że jeśli obiekty zmienią przeznaczenie, powiat może żądać ich zwrotu. Z czasem liceum przeniesiono do innego budynku, ale miasto nie oddało powiatowi jego nieruchomości, nie wystąpiło też o pozwolenie jej sprzedaży.

Kilka dni temu Wioletta Wiśniewska, starosta aleksandrowski, realizując uchwałę zarządu powiatu, zażądała od Nieszawy zwrotu powiatowej nieruchomości. Problem w tym, że poprzednie władze miasta sprzedały ją osobie prywatnej.

Nowy rozdział w życiu Nieszawy? Miasto po ponad 20 latach ma nowego burmistrza

- Według nas, nasi poprzednicy przekroczyli swoje kompetencje, a w przypadku budynku socjalnego zaniedbali ciążące na nich obowiązki. Chcemy, by to zbadano - nie ukrywa Tołodziecki.

Do środy (23 maja) - jak powiedział prokurator Wojciech Fabisiak z włocławskiej "okręgówki" - doniesienia nie wpłynęły.

Zawiadomienia do Prokuratury (ze strony internetowej UM Nieszawy)

2012-05-22

SZANOWNI PAŃSTWO MIESZKAŃCY NIESZAWY Władze miasta skierowały do Prokuratury Okręgowej we Włocławku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego burmistrza Andrzeja Nawrockiego i byłego zastępcę burmistrza Przemysława Jankowskiego.

Andrzej Nawrocki będąc burmistrzem miasta zawarł w dniu 26 marca 2010 roku umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na mocy której zobowiązał się do przekształcenia określonej ilości lokali komunalnych w socjalne. W zamian bank przyznał dotację bezzwrotną w kwocie 583 tys. zł. na sfinansowanie części kosztów budowy budynku komunalnego. Były burmistrz Andrzej Nawrocki nie podjął żadnych działań w tym zakresie, nie przekazał też protokołem zdawczym żadnej wiedzy i materiałów w tej sprawie. Naraził tym miasto na możliwość konieczności zwrotu dotacji. Miał więc pełną świadomość, że nie wykonuje należących do niego zadań. Dopiero po przejęciu funkcji przez nowego burmistrza Mariana Tołodzieckiego zostały podjęte działania w zakresie przekształceń lokali.
Kolejną sprawą jest przejęcie przez miasto w 2004 roku Liceum Ogólnokształcącego wraz z budynkami, które zostały przekazane przez Powiat Aleksandrowski jako darowizna.
Rada Powiatu przekazując w formie darowizny budynki liceum zastrzegła sobie, że mogą być one wykorzystywane jedynie na cele oświatowe.
Mimo tego sprzedano obiekty osobom trzecim na inne cele.
Obecnie Powiat wystąpił o zwrot darowizny, ze względu na niezgodne z zapisami w umowie jej wykorzystanie i zbycie osobie trzeciej.
Powyższe działania mogą wyczerpywać znamiona przekroczenia uprawnień i nie dopełnienia obowiązków czyli naruszenia art. 231 kodeksu karnego, dlatego też zawiadomiono o nich prokuraturę.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie