Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Już w poniedziałek, 14 marca dzieci trafiły do szpitala. Jak informuje Krzysztof Misiewicz, radny KO i koordynator ds. zabezpieczenia medycznego miejsc zbiorowego zakwaterowania, maluchy są odwodnione, mają biegunki. Niektóre problemy z górnymi drogami oddechowymi na skraju zapalenia płuc. - W tej chwili próbujemy zorganizować punkt medyczny w bursie, aby karetki nie były tam co chwilę wysyłane. Chcemy, aby było tam pomieszczenie w którym można dokonać badania lekarskiego w sprzyjających warunkach - podkreśla Krzysztof Misiewicz. - Potrzebny jest tam dyżur pediatry. Ponadto uważamy, aby wszyscy przybywający i zakwaterowani tam byli testowani. W miarę możliwości i potrzeb będziemy podejmowali dalsze kroki, aby trzymać rękę na pulsie pod względem zabezpieczenia medycznego.
We wtorek, 15 marca kolejne kilkoro dzieci trafiło do szpitala.
Jeszcze w tym tygodniu ma zostać uaktualniona lista potrzeba dla uchodźców, którzy przebywają w bursie i "Starcie". - Nawiązujemy z nimi kontakt i dzięki temu będziemy mogli podać rzeczy jakie będą dedykowane dla tych konkretnych osób - wyjaśnia Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.
Jeśli chodzi o deklaracje tych osób co do zostania na dłużej w Grudziądzu, to jest różnie. Niektórzy deklarują, że chcą w naszym mieście zostać, inni jadą dalej do rodzin bądź znajomych gdzie indzie, a jeszcze inni wybierają się na Zachód Europy. MPGN - dla tych osób, które planują osiąść w Grudziądz, przygotowuje mieszkania do zasiedlenia. Na razie jest ich kilkanaście, jednak nie ma jeszcze skonkretyzowanych planów, kryteriów którzy Ukraińcy je otrzymają.
Jak informuje Kamila Melkowska-Lemke, dyrektor wydziału edukacji w ciągłym trybie do szkół i przedszkoli są zapisywane dzieci. Na razie do istniejących oddziałów, ale jeśli będzie potrzeba będą tworzone tzw. oddziały przygotowawcze. Do placówek oświatowych maluchy i uczniowie są przyjmowani na zasadzie oświadczeń. W środę, 16 marca będą aktualne dane dotyczące liczby
Na razie nie ma też potrzeby uruchamiania kolejnych obiektów zbiorowego zakwaterowania, a przypomnijmy że są to również: Marina i Karczma Młyn. Jednak jak podkreślają urzędnicy, sytuacja jest dynamiczna. - Jesteśmy przygotowanie na ewentualne, kolejne miejsca - dodaje Karol Piernicki. - Dodajmy też, że na razie z informacji wojewody wynika, że ani nasze województwo ani Grudziądz nie są miejscami pierwszego wyboru wśród przybywających uchodźców z Ukrainy.
Gdzie Ukraińcy wyrobią sobie PESEL w Grudziądzu?
Od środy, 16 marca Ukraińcy będą mieli możliwość wyrobienia sobie PESEL-u. To niezbędny dokument, aby móc okazać go załatwiając wszelkie formalności w Polsce, czy to w zakresie pomocy medycznej czy też ubiegania się o świadczenia socjalne. I tak w Grudziądzu w sumie zostaną uruchomione cztery punkty:
- punkt mobilny w bursie szkolnej przy Hallera, dedykowany dla zakwaterowanych w tym obiekcie i ze "Startu"
- jeden punkt w USC przy ul. Mickiewicza 28/30 dedykowany tylko dla uchodźców z bursy i "Startu", którzy tutaj zdecydują się dotrzeć
- dwa punkty w USC przy Mickiewicza 28/30 dedykowane dla uchodźców przybyłych do prywatnych miejsc zakwaterowania
Punkty w USC do końca bieżącego tygodnia będą działały w godzinach 7.30-18.
Piknik "Dla walczącej Ukrainy" na tarasie restauracji przy p...