Burza słoneczna 2018
Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) nadała ostrzeżenie o burzy geomagnetycznej II stopnia (w pięciostopniowej skali).
W koronie słonecznej kilka dni temu zrobiła się dziura. Jej pojawienie się spowodowało burzę słoneczną. To z kolei oznacza, że oznacza, że czeka nas burza geomagnetyczna, czyli nagłe i silne zmiany pola magnetycznego Ziemi.
Sprawdź: Pogoda na jesień 2018. Długoterminowa prognoza pogody
Burzy geomagnetycznej nadano na razie II stopień w pięciostopniowej skali. Co to oznacza? Czy burza słoneczna i burza geomagnetyczna są niebezpieczne dla Ziemi?
Burza geomagnetyczna
Z prędkością kilkuset kilometrów na sekundę zmierza w kierunki Ziemi strumień silnie naładowanej plazmy zdolnej do deformowania pola magnetycznego Ziemi.
Burza geomagnetyczna wpływa na działanie GPS. Może być niebezpieczna - zakłócać odczyty aparatur, zagrażają samolotom, sprawiać problemy z liniami komunikacyjnymi.
Burza geomagnetyczna - zorza polarna widoczna w Polsce?
Spektakularnym efektem burzy geomagnetycznej powinna być zorza polarna. Czy zobaczymy zorzę polarną w Polsce?
Według najnowszych danych być może zorza polarna w Polsce też będzie widoczna! Zobaczyć ją będzie można w Polsce 11 i 12 września. Zjawisko będzie jednak najlepiej widoczne na biegunach Ziemi.
Zorza polarna widziana z okna samolotu. Wyjątkowy time lapse znad Antarktydy
żródło: STORYFUL/x-news
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
Burza słoneczna - co to jest?
Efektownie wyglądająca zorza polarna może być też źródłem problemów. Silne burze słoneczne, które wywołują burze geomagnetyczne powodują zakłócenia, m.in. radiowe i satelitarne. Są również niebezpieczne i zagrażają samolotom latającym na wysokich szerokościach geograficznych. Na Ziemi mogą pojawić się problemy z liniami komunikacyjnymi oraz odczytami aparatury.
Zorza polarna w Polsce [11.09.2018]
Czym jest zorza polarna? Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. - tłumaczy Jan Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego.
Dodajmy, że podczas tego zderzenia następuje uwolnienie energii, nazywane właśnie zorzą polarną.
Zorza polarna, którą możemy zaobserwować na niebie, mieni różnymi kolorami. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug.
Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...