Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze i nawałnice w Kujawsko-Pomorskiem. Może być bardzo niebezpieczne! RCB wydało ostrzeżenia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W najbliższych dniach na niebie Kujaw i Pomorza będziemy oglądać różne zjawiska atmosferyczne, niekiedy groźne.
W najbliższych dniach na niebie Kujaw i Pomorza będziemy oglądać różne zjawiska atmosferyczne, niekiedy groźne. Marek Weckwerth
Nad Kujawy i Pomorze nadciągnął z zachodu rozległy front atmosferyczny niosący przelotne, ale intensywne opady oraz burze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia.

Co prawda ostrzeżenia dla 12 województw, w tym dla naszego regionu, przed wystąpieniem gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru dotyczą środy (21 czerwca), ale z prognoz wynika, że groźne zjawiska mogą się w tym tygodniu często powtarzać.

Tak jak zaleca RCB – cały czas zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr! Jeśli możesz – zostań w domu. Licz się z tym, że będą przerwy w dostawie prądu.

Parasol w pogotowiu

Generalnie wakacje rozpoczynamy trzymając parasole w pogotowiu. Na razie jest gorąco (we czwartek 28-29 stopni Celsjusza), parno i mimo przelotnych opadów nadal sucho.

- Jednak mała rewolucja na niebie stoi tuż za progiem i pogoda zacznie nam się zmieniać. Czwartek zakończy się licznymi burzami, po których nastąpi ochłodzenie o 11-10 stopni Celsjusza. Lokalnie w regionie może spaść 10-15 milimetrów wody na każdy metr kwadratowy – mówi bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

W niedzielę (25 czerwca) temperatura wzrośnie w okolice 25 stopni, a przelotny deszcz może jeszcze pojawić się na wschodnich krańcach województwa.

To też może Cię zainteresować

Przyszły tydzień zapowiada się jako wilgotny, deszczowy i burzowy, z temperaturami 22-25 stopni. Na początku lipca ociepli się do 26-27, ale i wtedy prognozowane są przelotne deszcze.

Zachowaj czujność, zabezpiecz się

Toruński synoptyk Rafał Maszewski radzi w te dni zachować czujność. W razie porażenia prądem (na skutek trafienia pioruna) lub groźnego urazu spowodowanego uderzeniem przedmiotu gnanego porywistym wiatrem, należy jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe, telefonując na numer alarmowy 112.

Profilaktycznie, zwłaszcza przed wyjściem z domu, warto zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty znajdujące się na parapetach i na balkonie. W razie burzy najlepiej będzie odłączyć od prądu sprzęt domowy.

Jeśli w trakcie jazdy autem nadciągnie nawałnica, należy zjechać na najbliższy parking z dala od drzew. Na drogach szybkiego ruchu będzie to miejsce obsługi podróżnych (MOP) i tylko to miejsce, bowiem zatrzymanie pojazdu na pasie awaryjnym rodzi duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu, może zakończyć się tragicznym wypadkiem.

Piesi powinni unikać otwartych przestrzeni i nie stawać pod drzewami (szczególnie pod jedynym albo najwyższym w okolicy), bo pioruny „lubią” w nie uderzać. Przy bardzo silnych podmuchach wiatru nie należy chronić się pod wiatą przystankową, bowiem ta lekka konstrukcja może zostać dosłownie zmieciona z chodnika. Należy też unikać dotykania metalowych przedmiotów.

W razie zagrożenia uciekaj na brzeg!

Na uderzenie piorunem lub huraganowym wiatrem szczególnie narażeni są wodniacy na jeziorach i większych rzekach.

Wszyscy oni, a także pływacy, powinni jak najszybciej dopłynąć do brzegu i oddalić się od niego, najlepiej chroniąc się w wyposażonym w instalację odgromową budynku przystani, tawerny, hangaru. Schronienia powinni poszukać również plażowicze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska