Plaża w Chełmży została otwarta jako jedna z pierwszych w naszym regionie i całej Polsce, bo już 15 czerwca.
Poniedziałkowa uroczystość odbyła się z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, który pogratulował uczestnikom II Otwartych Mistrzostw Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (zawody odbywały się od 19 do 21 maja w powiecie lipnowskim). Ratownicy z naszego regionu zajęli I, II i III miejsce. Odbędą się również pokazy ratownictwa wodnego.
Zarobki są niezłe
- W tym sezonie do pracy na kąpieliskach gotowych jest ponad 1200 posiadających pełne uprawnienia ratowników. Nie wszyscy zatrudnią się w regionie, bowiem zwykle wyższymi płacami kuszą kąpieliska nadmorskie. Niemniej 6 tysięcy 200 złotych i więcej przy 248 godzinach pracy w miesiącu także musi robić wrażenie, zwłaszcza na młodych ludziach – uczniach i studentach, którzy założą koszulki z napisem WOPR – przekonuje Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Według oficjalnych danych sanepidu w regionie otwartych będzie 37 kąpielisk, a to mniej niż w minionym sezonie letnim (wtedy 41). W tym roku nieczynne będzie np. popularne kąpielisko w Wąsoszu w gminie Szubin. Zabrakło też ratowników do obsadzenia jednego z trzech kąpielisk w Grudziądzu, a zatem być może faktycznie będzie 36 strzeżonych plaż nad jeziorami.
Jednostki WOPR w Kujawsko-Pomorskiem już w maju zakończyły 19 naborów na kursy dla ratowników, ale nabory trwają jeszcze we Włocławku, Lipnie i Wdeckim WOPR.
W Borównie w najbliższą sobotę
Główne kąpielisko w regionie – urządzone na terenie Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w podbydgoskim Borównie - zostanie otwarte w najbliższą sobotę 24 czerwca. Tego samego dnia będzie można korzystać także z kąpieliska gminnego w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim, nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie, w Janikowie, Więcborku, Wiecanowie.
To też może Cię zainteresować
Długo by wymieniać... Niektóre plaże, jak ta w Chełmży czy Sępólnie Krajeńskim, zostały otwarte już 15 czerwca, a w Sulnówku nad jeziorem Deczno dzień później. Wiele kąpielisk otworzy się dla spragnionych wodnych uciech 1 lipca.
Najważniejsza jest czystość wody
W Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska znajduje się wykaz wszystkich strzeżonych w tym sezonie miejsc przeznaczonych do kąpieli w Polsce.
Przy każdym miejscu znajdują się adnotacje dotyczące czystości wody. Ta we wszystkich kąpieliskach została przebadana przez sanepid i nadaje się do kąpieli. Są też informacje o tym, że w minionym sezonie woda na większości kujawsko-pomorskich kąpielisk była doskonała.
Są także informacje o infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpieliska.
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska, a następnie organizator wykonuje nie mniej niż trzy badania w sezonie (dla kąpielisk, w których sezon nie przekracza 8 tygodni – nie mniej niż dwa). Przerwa między badaniami nie może przekraczać miesiąca.
Jakość wody w kąpielisku możesz sprawdzić on-line do 30 września.
