Chcą przez to zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również o miejską infrastrukturę drogową i wizerunek Bydgoszczy. - Naszym projektem chcemy pokazać skalę i ilość problemów z którymi borykają się piesi, jednocześnie damy mieszkańcom możliwość wskazywania miejsc stwarzających problemy na mapie barier na stronie projektu - mówią przedstawiciele stowarzyszenia.
Aby poznać problemy, z jakimi na co dzień borykają się piesi, co 2-3 tygodnie organizowane będą happeningi, na których mieszkańcy poszczególnych osiedli będą mogli zaproponować własne pomysły, dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Pierwsze z nich odbyło się w sobotę na Górzyskowie. - Generalnie czujemy się bezpiecznie, choć wiadomo, że jest kilka rzeczy do poprawy. Na pewno na kilku ulicach pędzący kierowcy stwarzają duże zagrożenie dla wszystkich pieszych. Warto zatem wdrożyć nowe pomysły np. ograniczenie prędkości - mówili nam mieszkańcy Górzyskowa.
Podczas happeningu, który odbył się w parku rekreacyjnym przy ulicy Kossaka, złożono kilka wniosków.
- Chcemy zebrać kilka punktów w mieście, które są niedostosowane dla pieszych - mówi Paweł Górny, jeden z koordynatorów projektu. Jako przykład przedstawiciel stowarzyszenia wymienia między innymi pomysł obniżenia krawężników przy Placu Teatralnym, które nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz propozycję utworzenia przejścia dla pieszych na ulicy Królowej Jadwigi na wysokości Wyższej Szkoły Gospodarki. - Takie propozycje wynikają zarówno z naszych obserwacji, jak i głosów od mieszkańców, które dostajemy na naszej stronie internetowej - mówi Górny.
Na stronie piesi.bydgoszcz.pl utworzono tzw. mapę barier. Na niej naniesione są punkty, gdzie należy wprowadzić zmiany, które mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. - Chcemy to potem zebrać, przeanalizować i wystąpić do władz miasta z propozycją wprowadzenia zmian - wyjaśnia Paweł Górny.
Stowarzyszenie planuje także nową akcję. Na temat bezpieczeństwa przedstawiciele miłośników komunikacji będą rozmawiać z uczniami bydgoskich szkół.- Na pewno będziemy współpracować z kilkoma placówkami z Fordonu i Osowej Góry. Chcemy też w naszą akcję zaangażować rodziców. Naszym celem będzie zainspirowanie mieszkańców do działania. Z naszym wsparciem będziemy mogli zaproponować kilka zmian Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej - powiedział Górny.
Przedstawiciele osiedla Górzyskowo są przekonani, że projekt jest ważny i potrzebny.- Dzięki takiej inicjatywie możliwe jest wprowadzenie kilku zmian, które na pewno zwiększą bezpieczeństwo pieszych w całym mieście - uważa Beata Kowalczyk z Rady Osiedla Górzyskowo.
Za kilka tygodni stowarzyszenie planuje przeprowadzić kolejne happeningi. Prawdopodobnie odbędą się one na osiedlu Leśnym i Wilczaku.
Bezpieczeństwo pieszych to temat, o którym od kilku dni mówi się bardzo głośno. Posłowie Platformy Obywatelskiej zaproponowali wprowadzenie zmian w przepisach o ruchu drogowym. Od 2017 roku pieszy oczekujący na przejście przez "zebrę" ma mieć pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami. Oznacza to, że kierowcy widząc pieszego przed przejściem będzie musiał się zatrzymać. O projekcie dyskutować będzie Sejm na posiedzeniu plenarnym.
Czytaj e-wydanie »