Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska kultura stopniowo otwiera się na zwiedzających. Dokąd można już pójść?

Justyna Tota
Justyna Tota
Barkę Lemara MCK zwiedzić można od wtorku do niedzieli w godz. 12-16, oczywiście pamiętając o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego. Warto też zaglądać na fanpage Lemary, gdzie są m.in. czytane online szyperskie legendy
Barkę Lemara MCK zwiedzić można od wtorku do niedzieli w godz. 12-16, oczywiście pamiętając o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego. Warto też zaglądać na fanpage Lemary, gdzie są m.in. czytane online szyperskie legendy Dariusz Bloch
Do zwiedzenia są wystawy w Muzeum Fotografii, Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK, Galerii Wspólnej, Galerii Miejskiej bwa, a od 19 maja kolejne oddziały Muzeum Okręgowego. Można już wybrać się na szlak Exploseum, zajrzeć na (i pod) pokład barki Lemara czy do Pałacu Starego w Ostromecku, gdzie na spacerowiczów czeka też park. Część atrakcji udostępnił również Myślęcinek. Wszędzie obowiązuje reżim sanitarny.

Wraz z drugim etapem znoszenia ograniczeń dotyczących pandemii koronawirusa powoli zaczyna być dostępnych coraz więcej placówek kultury. Jako jedne z pierwszy, po niemal dwumiesięcznej przerwie, od 5 maja zaprosiło w swe progi Muzeum Fotografii przy WSG, udostępniając zwiedzającym jedną ze swych dwóch najnowszych ekspozycji.

Gdzie można się wybrać? Zobacz galerię zdjęć z informacjami turystycznymi bydgoskich placówek kulturalnych

- Niewiele osób miało okazję zobaczyć wystawę „Witold Jurkiewicz- 50 lat z fotografią”, gdyż jej wernisaż odbył się krótko przed zamknięciem placówek kultury w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Wystawa jest ciekawa, dotyczy podróży artysty na Wschód - zaprasza Marek Noniewicz, podkreślając, że ekspozycja znajduje się w wydzielonej przestrzeni muzealnej.

Zajrzyj do Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii przy WSG w Bydgoszczy w tygodniu czynne jest od wtorku do piątku w godz. 11-17. Wystawę zwiedzać jednocześnie może maksymalnie 5 osób. Obowiązują standardowe zasady bezpieczeństwa (maseczki i rękawiczki). Nie wykluczone, że drugiej połowie maja dla zwiedzających dostępne będzie całe muzeum. Wstęp bezpłatny.

Rękodzieła na wyciągnięcie ręki

Na zwiedzających otwarta jest także Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej przy placu Kościeleckich 6. Można tu obejrzeć oraz zakupić unikalne dzieła twórców ludowych i nieprofesjonalnych: rzeźby, malarstwo, hafty i biżuterię. Galeria działa z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa od poniedziałku do piątku w godz. 10-15.

Exploseum zaprasza

Od wtorku (12 maja) na szlak turystyczny Exploseum zaprasza Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Na razie zwiedzanie wystawy stałej możliwe jest tylko indywidualnie od wtorku do niedzieli w godz. 11-16. Tymczasowo zawieszone jest zwiedzanie w zorganizowanych grupach. W recepcji może znajdować się jednocześnie 5 osób, natomiast w jednym budynku w tym samym czasie przebywać może do 10 osób. Obsługa muzeum wskazuje miejsca dezynfekcji rąk, udostępnia też na życzenie zwiedzających jednorazowe rękawiczki. Szczegółowe zasady zwiedzania na stronie muzeum.bydgoszcz.pl.

Do Spichrzy nad Brdą, Centrum Pieniądza i Galerii Sztuki Nowoczesnej

Od wtorku, 19 maja, Muzeum Okręgowe otwiera kolejne swe oddziały, zapraszając do Spichrzy nad Brdą, Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz Europejskiego Centrum Pieniądza.

- W Spichrzach nad Brdą, prócz stałej wystawy historycznej „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, zwiedzać będzie można ekspozycję czasową przybliżającą życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego – „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920”. W Europejskim Centrum Pieniądza czeka „Skarb Bydgoski”, natomiast w Galerii Sztuki Nowoczesnej najbardziej reprezentacyjne dzieła z kolekcji bydgoskiego muzeum z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii artystycznej i nowych mediów -zapowiadają muzealnicy.

Przedłużona zostaje wystawa „Mistrzowie”, na której znaleźć można dzieła artystów, których nazwiska na trwale zapisały się w historii sztuki od XVII do początku XX wieku.

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego zwiedzanie jest możliwe tylko w maseczce zakrywającej nos i usta oraz przy zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego (2 metry). Przy wejściu do budynku obsługa muzeum wskaże miejsca dezynfekcji rąk, a na życzenie udostępni także jednorazowe rękawiczki. Na każdym z budynków może jednocześnie znajdować się ograniczona liczba osób. - Do zwiedzania wystaw zapraszamy gości indywidulanych od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-16.00. Tymczasowo zawieszamy możliwość zwiedzania przez grupy zorganizowane - wyjaśnia MOB.

A może do MCK-u?

Również Miejskie Centrum Kultury od wtorku (12 maja) postanowiło udostępnić część swoich placówek, zastrzegając jednocześnie, że zwiedzanie grupowe jest zawieszona do odwołania. Drzwi dla indywidualnych odwiedzających otworzono w obiektach:

  • Galeria Wspólna - czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11-16
  • barka Lemara - czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12-16
  • Pałac Stary wraz zabytkową kolekcją fortepianów - czynny od wtorku do czwartku w godz. 10-16 i od piątku do niedzieli w godz. 10-18

Oczywiście także w powyższych placówkach obowiązuje reżim sanitarny. Pracownicy są wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej (płyny dezynfekujące, maseczki i rękawiczki), trzeba pamiętać o zachowaniu zalecanego dystansu 2 m.

Główna siedziba MCK przy ul. Marcinkowskiego 12-14 pozostaje zamknięta dla publiczności, do której kieruje ofertę w ramach Wiosny Wirtuali MCK.

Już od 15 maja bwa!

Natomiast od piątku (15 maja) otwierają się obie siedziby Galerii Miejskiej bwa, czynne w nowych godzinach (wtorek - piątek 12.00-18.00; sobota - niedziela 11.30-16.30):

  • w głównym obiekcie przy ul. Gdańskiej 20 można zobaczyć (maks. do 5 zwiedzających) na żywo czynną dotąd jedynie online wystawę Marka Noniewicza „Świat poza czasem”
  • na ul. Gdańskiej 3 (maks. 2 osoby zwiedzające) czeka nowo otwarta wystawa Oskara Gurbady „Stworzyłem Cię na swoje podobieństwo”.

Oczywiście zwiedzających obowiązuje zakrywanie ust i nosa (maseczki, chusty, przyłbice) i zachowanie bezpiecznego odstępu. Szczegóły dotyczące nowych zasad funkcjonowania Galeria Miejska bwa zamieściła TUTAJ

Co w Myślęcinku?

Przypominamy, że w miniony weekend (9-10 maja) Myślęcinek, na terenie którego obowiązuje zakrywanie ust i nosa, udostępnił Zaginiony Świat. Dinozaury i stworzenia pierwotne można odwiedzić w godz. 12-18 (kasa czynna do godziny 17.30). Na stałe otwarcie tej ścieżki dydaktycznej i pozostałej części kompleksu z urządzeniami rekreacyjnymi trzeba jednak poczekać. Bilet wstępu do Zaginionego Świata kosztuje 5 zł.

Dostępne jest także pole golfowe, po którym można poruszać się jedynie w grupach maksymalnie dwuosobowych z zachowaniem odpowiedniej odległości od siebie. Wejście na teren wyłącznie po opłaceniu karty wstępu (do dyspozycji opłata miesięczna, półroczna lub roczna) przelewem na konto klubowe. Szczegóły na Facebooku Bydgoskiego Klubu Golfowego.

Coś dla aktywnych

Korzystać można też z pola do paintballa. Cały strój włącznie z maską jest po każdym graczu odkażany, nie ma możliwości ubioru tego samego zestawu w ciągu dnia. Na grę pod numerem telefonu 577 797 337 umawiać mogą się jedynie grupy do 6 osób.

Wskocz na siodło

Telefonicznie (pod numerem 724 560 016) można umówić się też na jazdę konną - indywidualną dla zaawansowanych, jak i dla początkujących - w Ośrodku Rekreacji Konnej. Szczegóły na stronie: www.rekreacja.konna.pod.aniolami.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoska kultura stopniowo otwiera się na zwiedzających. Dokąd można już pójść? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska