Czy system nagrodowy w bydgoskiej Straży Miejskiej jest wadliwie skonstruowany? Niektórzy municypalni twierdzą, że tak.
- Dostałem przydział do dość spokojnej części miasta, nie dostałem nagrody, bo one są uzależnione od liczby interwencji - mówi jeden z nich.
Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskich municypalnych, tłumaczy: - A jak inaczej ocenić i nagrodzić aktywność strażnika jak nie na podstawie interwencji przy wykroczeniach, postępowaniach mandatowych czy zakładaniu blokad na koła samochodów? Są takie części miasta, gdzie interwencji jest więcej np. w Śródmieściu. Szanse na podjęcie działań mają strażnicy skierowani np. na giełdę na Chemiku. Ale już dzielnicowi nie, bo to inny charakter służby. Patrol, który zabiera nietrzeźwego z ulicy, musi z nim jechać do szpitala, potem odstawić do wytrzeźwienia, a to zajmuje nawet trzy godziny. Poza tym przy nagrodach jest jeszcze jeden ważny warunek - strażnik na kwartał musi mieć frekwencję nie mniejszą niż 75 procent. Jak ktoś idzie na zwolnienie na dwa miesiące, to wtedy nie pracuje.
Straż Miejska szuka kandydatów do służby
W bydgoskiej straży pracuje w tej chwili 135 mundurowych. - Wakatów mundurowych mamy w tej chwili dwadzieścia sześć. Ogłosiliśmy nabór na aplikantów. Pensja początkującego strażnika wynosi 4480 zł brutto - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskich municypalnych.
Pobory oczywiście rosną wraz z doświadczeniem. Aplikant po odbyciu 64 służb dostanie 4830 zł brutto. Do tego dochodzą np. nadgodziny albo praca w soboty i niedziele.
Niezbędne wymagania kandydata do Straży Miejskiej:
- wykształcenie min. średnie;
- ukończone 21 lat;
- korzystanie z pełni praw publicznych;
- nienaganna opinia;
- obywatelstwo polskie;
- sprawność pod względem fizycznym i psychicznym;
- uregulowany stosunek do służby wojskowej;
- strażnikiem miejskim może być osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Praca nie jest łatwa. To wysiłek fizyczny; naturalne i sztuczne oświetlenie; wymuszona pozycja ciała; praca na terenie całej Bydgoszczy, również w obiektach nieprzystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych; prowadzenie pojazdów służbowych nieprzystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych; praca w systemie równoważnym czasu pracy; w systemie zmianowym; praca z ręcznym miotaczem gazu; praca w zmiennych warunkach atmosferycznych; czynniki biologiczne: zawarte w kurzu miejskim, wirusowe zapalenie wątroby typu C/HCV/ i B /HBV/, narażenie na kontakt fizyczny z osobą obezwładnianą lub zarażoną HIV, napad/postrzał z broni palnej, stres, praca wymagająca pełnej sprawności psychoruchowej.
Podania można składać do 22 listopada br.
