Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odc. 41 - Grębocin
Problem smogu powraca do Bydgoszczy jak bumerang każdej zimy. niezmiennie wraz z okresem grzewczym. Likwidacja starych pieców wlecze się w nieskończoność. - Nadal mamy ponad 20 tys. pieców bezklasowych, w tym 7 tys. w posiadaniu miasta, w mieszkaniach komunalnych - zauważa Kamila Gawrońska Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego. - Tempo likwidacji pozostaje na stałym poziomie około 400 pieców rocznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza stanowi przyczynę 29 proc. wszystkich zgonów i chorób związanych z rakiem płuc, 24 proc. zgonów z powodu udaru mózgu i 25 proc. zgonów i chorób spowodowanych chorobą niedokrwienną serca. W Bydgoszczy dopuszczalne normy dla pyłu zawieszonego PM10, PM2,5 oraz dla rakotwórczego benzopirenu są rokrocznie przekraczane. W 2018 roku mieliśmy aż 30 dni z alarmującym poziomem średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10. Wśród miast wojewódzkich było to drugie miejsce zaraz po Krakowie.
Głosuj na czujniki w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim
Do końca grudnia trwa głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo.
Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy zachęca do głosowania na projekt ponadosiedlowy nr 595 – walka ze smogiem, instalacja czujników jakości powietrza Airly w każdej dzielnicy Bydgoszczy.
- W Bydgoszczy monitoring jakości powietrza jest ograniczony ze względu na niewielką liczbę zainstalowanych czujników mówi członek BAS. - W Łodzi, Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Olsztynie dostępnych jest po kilkadziesiąt urządzeń. Natomiast w Bydgoszczy spośród 29 dzielnic, tylko 8 ma czujnik i informację na temat stanu jakości powietrza. Z naszego doświadczenia odczyty w obrębie poszczególnych dzielnic różnią się niekiedy w znacznym stopniu. Przykładowo na Osowej Górze możemy w danym momencie notować bardzo złą jakość powietrza, natomiast na Błoniu w tym samym czasie, stan powietrze jest dobry.
Granty i liderzy
W listopadzie Bydgoski Alarm Smogowy rozpoczął projekt "Antysmogowy pakiet startowy dla Bydgoszczy". - Otrzymaliśmy na niego grant z Polskiego Alarmu Smogowego i międzynarodowej organizacji Clean Air Fund - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Cel to przyspieszenie tempa wymiany przestarzałych pieców. Zrekrutowaliśmy już grupę osiedlowych liderów antysmogowych i ruszamy ze szkoleniem.
Liderzy osiedlowi otrzymają wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza w Bydgoszczy, dowiedzą się jak współpracować ze Strażą Miejską oraz wypełniać wnioski o dofinansowanie na wymianę ogrzewanie z dotacji UM Bydgoszczy oraz z programu Czyste Powietrze. Na wiosnę, wraz z liderami, BAS zamierza zorganizować 5 grupowych sesji wypełniania wniosków dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych dzielnic.
Pomoc będzie też można uzyskać na nowej stronie internetowej stowarzyszenia.
