Bydgoski artysta nagrał płytę poświęconą Krzysztofowi...

  Bydgoski artysta nagrał płytę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu

  (my)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Krzysztof Penderecki i Jarosław Pijarowski na inauguracji

  Krzysztof Penderecki i Jarosław Pijarowski na inauguracji ©Bruno Fidrych

  Bydgoski artysta Jarosław Pijarowski nagrał płytę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiego. Zaprosił do wspólnego projektu m.in. sir Dereka Jacobiego, słynnego brytyjskiego aktora i reżysera.
  Krzysztof Penderecki i Jarosław Pijarowski na inauguracji

  Krzysztof Penderecki i Jarosław Pijarowski na inauguracji ©Bruno Fidrych

  Promocja albumu odbyła się podczas inauguracji Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Okazja była jeszcze jedna i to ważna - 80. urodziny kompozytora. "The dream Of Penderecki" to album Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego.

  - To współczesna teatralno-muzyczna kompozycja. Zainspirowało ją dzieło polskiego kompozytora z 1974 roku - "The dream of Jacob", napisane dla rodziny królewskiej w Monako - mówi Pijarowski.
  W realizacji projektu wzięli udział artyści wyjątkowi, bo Derek Jacobi, brytyjski aktor (m.in. "Ja, Klaudiusz") i reżyser, uhonorowany za zasługi dla brytyjskiego teatru tytułem szlacheckim. Na płycie pojawiają się także głosy Daniela Olbrychskiego i Eurazji Srzednickiej. Muzykę opracowali Józef Skrzek i Jarosław Pijarowski, który dodatkowo przygotował partie chóralne z grupą wokalną Il Canto. Na płycie można też usłyszeć wokalizy Jorgosa Skoliasa oraz Marceliny Sankowskiej. W nagraniu materiału wzięli udział też muzycy z naszego regionu:Sławomir Ciesielski (perkusista Republiki), altowiolista Waldemar Knade czy trębacz Jakub Marszałek.

  Album wpisuje się w nurt współczesnej awangardy - także w ramach muzyki teatralnej. - To niszowa twórczość, choć z udziałem znanych artystów - podkreśla Pijarowski. - W Polsce jest na nią niewielkie zapotrzebowanie, ale otrzymałem propozycję wydania płyty za granicą.


  Czytaj e-wydanie »
  Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy