Zobacz wideo: Będą nowe mieszkania przy ul. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy
Podczas wtorkowej (9.03) konferencji prasowej w Miejskim Centrum Kultury wzięło udział trzech uczestników tamtych wydarzeń: Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk i Wojciech Mojzesowicz.
- Dzięki wydarzeniom bydgoskim został przesunięty stan wojenny. Władza się przekonała, że z tym społeczeństwem sobie nie poradzi, że za dużo byłoby ofiar, przelewu krwi. W grudniu poszło im łatwiej, ale to i tak było nasze zwycięstwo, ponieważ mieliśmy kilka miesięcy na przygotowanie do późniejszych rozmów przy okrągłym stole - przypomniał Antoni Tokarczuk.
Poznanie historii bydgoskiego Marca '81
- Dla jednych jest to przypomnienie historii, a dla innych dopiero jej poznanie. Historii, w której Bydgoszcz odegrała niezwykle ważną rolę. To właśnie z Bydgoszczy najgłośniej było słychać hasła: „wolność” i „solidarność”. To szczególnie ważne dlatego, że historia pokazała, że nie jest to coś, co jest nam dane na zawsze, bo przychodzi taki moment, gdzie znów musimy o tę wolność walczyć – dodała przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.
Bydgoszcz odegrała szczególną rolę na drodze do wolności, stając się symbolem walki o niepodległą Polskę, dlatego miasto chce upamiętnić te ważne wydarzenia. Wśród zaplanowanych działań będą m.in.: wystawy, przejazdy zabytkowym autobusem, rajd rowerowy i wydarzenia kulturalne.
Od 15 marca do 3 kwietnia Bydgoszcz zaprasza na wystawę zorganizowaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną pn. „Bydgoska droga do wolności”. W wypożyczalni przy Starym Rynku 24 będzie można obejrzeć obejrzymy zdjęcia i dokumenty z życia społecznego w tamtym czasie.
Strajk chłopski
16 marca będzie dniem upamiętniającym strajk chłopski. Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w intencji ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele Jezuitów o godz. 11:00. Następnie odbędą się uroczystości przy tablicy upamiętniającej strajk chłopski. A wieczorem w kinie Orzeł w godz od 17, 19:30 i 21 będzie można obejrzeć film „Czternaście dni. Prowokacja bydgoska”.
18 marca nastąpi premiera miejskiego spotu filmowego o wydarzeniach Bydgoskiego Marca z udziałem bohaterów tych wydarzeń. To wydarzenie odbędzie się online.
19 marca minie dokładnie 40 lat od wydarzeń Bydgoskiego Marca ’81, dlatego tego dnia odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe organizowane przez Miasto Bydgoszcz. O godz. 11:30 na ul. Jagiellońskiej 3 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem.
Wolne Studio w Bydgoskim MCK
Tego dnia swoją działalność zainauguruje również „Wolne studio 2.1”, czyli cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych, dostępnych w internecie, proponowanych przez Miejskie Centrum Kultury. Zaplanowany w oryginalnej formule scenografii stylizowanej na obudowę starego odbiornika telewizyjnego przywoływać będzie początki lat 80., przypominając ducha tamtych czasów. Obok pasma muzycznego w „Wolnym Studio 2.1.” znajdą się także pasma m.in. literackie, filmowe, teatralne, związane z architekturą, sztukami wizualnymi, historią regionu, a także pasmo publicystyczne z udziałem znanych i ciekawych osób.
A inauguracja „Wolnego Studia” rozpocznie się koncert pn. „Wszystko, czego dziś chcę”. Będzie to występ online bydgoskich artystów, którzy zaprezentują polskie przeboje z lat 80-tych. Start o godz. 20 na facebooku na stronie bydgoszcz.pl.
20 marca Barka Lemara zacumuje na Brdzie w okolicach historycznego miejsca, w którym 40 lat temu odbywała się masowa manifestacja, a do tłumnie zebranych przemawiał Lech Wałęsa. Zdjęcie z tego wydarzenia można zobaczyć na okazjonalnie wyemitowanej Bydgoskiej Karcie Miejskiej. A na barce obejrzymy wystawę pn. "Przystań Wspomnień - Bydgoski Marzec '81 w plakacie oraz Fotograficzny Wehikuł Czasu Marka Chełminiaka".
20 i 21 marca odbędzie się też coś dla entuzjastów zabytkowej komunikacji miejskiej. W ten weekend po ulicach miasta będzie jeździł autobus marki Ikarus, który zabierze nas w podróż w czasie. W jego wnętrzach będziemy mogli obejrzeć zdjęcia z tamtych lat i posłuchać wolnościowej muzyki.
Polecamy
Dawne nazwy ulic w Bydgoszczy. Gollob przegonił Duracza, a F...
