Dwie pierwsze operacje zmniejszenia żołądka metodą laparoskopową przeprowadzono na początku maja w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, w specjalnie stworzonym Ośrodku Chirurgicznego Leczenia Otyłości i Chirurgii Metabolicznej.
Więcej wiadomości z Bydgoszczy na www.pomorska.pl/bydgoszcz
- Kiedy "Jurasz" przestał robić te operacje, powstała u nas "biała plama" . Dlatego postanowiliśmy stworzyć ośrodek, który nie tylko będzie przeprowadzał operacje, ale kompleksowo zaopiekuje się pacjentami z patologiczną otyłością - mówi prof. dr hab. Krzysztof Leksowski, szef Kliniki Chirurgii w wojskowej lecznicy. Jak tłumaczy potrzeby są ogromne - mamy w kraju prawie 400 tysięcy osób otyłych i nieco ponad 20 ośrodków, które rocznie przeprowadzają ok. 1100 zabiegów bariatrycznych. To o wiele za mało.
Zabiegowi zmniejszenia żołądka poddane zostały dwie pacjentki z Lublina. U jednej z pań wskaźnik BMI (określa stosunek masy ciała do wzrostu) wynosił ponad 50 BMI. - Do operacji kwalifikujemy pacjentów ze wskaźnikiem powyżej 35 - podkreśla prof. Leksowski.
Zabieg poprzedza długa faza przygotowań. Chorzy są konsultowani przez psychologa i dietetyka. Następnie trafiają do Kliniki Chorób Wewnętrznych, gdzie stan ich zdrowia ocenia np. kardiolog, pulmonolog czy endokrynolog.
Więcej w poniedziałkowej "Gazecie Pomorskiej". Możesz kupić też e-wydanie.
Czytaj e-wydanie »