„Równy dostęp - równe szanse" to hasło tegorocznego - rozpoczynającego się 16 września - XII Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, która ma zwrócić uwagę na to, że dostęp do leczenia nowotworów złośliwych głowy i szyi jest w Europie bardzo zróżnicowany.
Na przykład w Bizielu
Jednym z głównych celów tygodnia profilaktyki jest edukacja i zwiększanie naszej świadomości o zagrożeniach wynikających z zachorowania na nowotwory złośliwe głowy i szyi. Stąd też do tegorocznej kampanii społecznej, realizowanej przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi włączyło się wiele placówek medycznych z kraju, w tym Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. W nim – w dniach 16, 18, 19 września, od 9.00 – 12.00 będą mogły przebadać się osoby narażone na czynniki ryzyka rozwoju nowotworów z obszaru głowy i szyi.
A są nimi palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zakażenie HPV, obciążenia onkologiczne, ekspozycja na ultrafioletowe promieniowanie (UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki środowiskowe. Badania w Bizielu będą przeprowadzone w budynku głównym tego bydgoskiego szpitala, na piątym piętrze.
Objawy zróżnicowane
- Gdy chodzi o objawy, to w nowotworach głowy i szyi należy szczególnie zwrócić uwagę na dysfagię czyli zaburzenia połykania, uczucie przeszkody w gardle, chrypkę, zaburzenia mowy, krwawienia z nosa, nadmierne łzawienie, bóle uszu, krwioplucie, uczucie „zatkanego” ucha i szczękościsk – wymienia prof. dr hab. n. med. Paweł Burduk, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo – Twarzowej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. I dodaje: - Częstym pierwszym objawem raka głowy, szyi czy ucha jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, spowodowane przerzutami. Nasilenie tego procesu może oznaczać progresję choroby nowotworowej.
Lekarze z Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo – Twarzowej w bydgoskim Bizielu zwracają uwagę na to, że - w zależności od pierwotnej lokalizacji - objawy nowotworów głowy, szyi czy ucha mogą się od siebie różnić.
W przypadku jamy ustnej i gardła: - Tu są wyraźnie widoczne takie objawy jak owrzodzenie, naciek, dolegliwości bólowe przy jedzeniu, uczucie przeszkody w gardle, ograniczenie ruchomości języka – wymienia lek. Diana Ziółkowska, specjalista otolaryngolog.
W przypadku nosa, zatok przynosowych: - Jeśli nowotwór ulokuje się w tych miejscach, to zauważamy postępujące upośledzenie drożności nosa po jednej stronie i krwawienie z niego. Jest to też utrata powonienia, niedopasowanie protezy, rozchwianie zębów, zaczerwienienie skóry policzka, obrzęk i deformacja policzka, szczękościsk, wytrzeszcz gałki ocznej – wskazuje dr. n. med. Małgorzata Wierzchowska, specjalista otolaryngolog.
W przypadku krtani: - Tu mamy chrypkę, ból przy połykaniu (odynofagia), zaburzenia połykania (dysfagia), duszność, ból ucha i gardła, objawy nieżytu gardła oraz nieprzyjemny oddech – informuje z kolei dr n. med. Malwina Wamka, specjalista otolaryngolog, audiolog, foniatra.
W przypadku ucha: - Uwagę zwraca przede wszystkim silny ból ucha, ale również krwisty wyciek, niedosłuch, zaburzenia równowagi, podrażnienie, niedowład a niekiedy także porażenie nerwu twarzowego – mówi lek. Diana Ziółkowska, specjalista otolaryngolog.
Dlaczego warto?
Nowotwory głowy i szyi stanowią ponad 5 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych. Są ósmą najczęstszą przyczyną zgonów w Europie stąd lekarze zachęcają, aby brać udział w badaniach przesiewowych tym samym w profilaktyce. Choćby podczas XII Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
A dlaczego warto? Bo badania profilaktyczne, także w przypadku nowotworów głowy i szyi w sposób zdecydowany zwiększają szanse na wygranie walki z chorobą. - Około 60 proc. wszystkich pacjentów z nowotworem złośliwym głowy i szyi jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium a to oznacza, że 66 proc. z nich nie przeżyje kolejnych 5 lat – wskazuje dr n. med. Błażej Grześkowiak, specjalista otolaryngolog z Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo – Twarzowej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Tę zatrważającą statystykę można zmienić tylko dzięki badaniom przesiewowym i profilaktyce. Jeśli wykryjemy zmiany we wczesnym stadium, to 5 - letnie przeżycie sięga aż 90 proc. Dlatego nie bójmy się badać! - zachęca lekarz.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wyciekły stare zdjęcia 74-letniej gwiazdy "Klanu". Wyglądała jak inna osoba!
- Stopy Cichopek skrępowane monstrualnymi szpilkami. Boli od samego patrzenia | ZDJĘCIA
- Daniel Martyniuk NADAL to robi. Do sieci trafiło nagranie, tego NIE DA SIĘ słuchać!
- Kwaśniewska "oszałamia runo leśne" z kiełbasą na kiju. Wszyscy patrzyli na jej stopy