Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Autografy będą w tym roku wielkim świętem ulicy Długiej

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Konferencja prasowa dotycząca tegorocznych Bydgoskich Autografów. Od lewej Roman Puchowski ze Stowarzyszenia Bydgoska Starówka, Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła i Historii Brudu, Justyna Ratajczak (Starówka Office) i Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza.
Konferencja prasowa dotycząca tegorocznych Bydgoskich Autografów. Od lewej Roman Puchowski ze Stowarzyszenia Bydgoska Starówka, Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła i Historii Brudu, Justyna Ratajczak (Starówka Office) i Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza. Dariusz Bloch
Do 15 czerwca bydgoszczanie mogą wysyłać do ratusza nominacje do tegorocznych Bydgoskich Autografów. Te zostaną złożone 22 września, a wydarzeniu ma towarzyszyć całodzienny jarmark przy Długiej.

Irena Szewińska, Maciej Figas, Paweł Łysak, Lech Wałęsa, Leonard Pietraszak, prof. Wojciech Zegarski, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj - to tylko część osób, które złożyły swoje autografy w alei Bydgoskich Autografów przy ul. Długiej w Bydgoszczy. Wkrótce do tego grona dołączą kolejni laureaci.

- Do 15 czerwca czekamy na nominacje od mieszkańców - mówi Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza. - Można je przysyłać pod adresem mailowym [email protected] lub składać w urzędzie miasta. Nie ma ograniczeń co do liczby propozycji i profesji osób, które chce się nominować. Warunki są dwa - muszą to być osoby żyjące i szczególnie zasłużone dla miasta.

Spośród zgłoszonych propozycji swoje typy wybierze kapituła Bydgoskich Autografów, w której skład wejdą m.in. rektorzy bydgoskich uczelni i przedstawiciele mediów. Komisja wybierze od jednego do trzech laureatów.

Oficjalne odsłonięcie tegorocznych autografów miasto planuje na 22 września, czyli dzień, w którym będzie się rozgrywała Wielka Wioślarska. W tym roku jednak na samym odsłonięciu autografów się nie skończy. - Chcemy, by to wydarzenie było pretekstem do ożywienia ulicy Długiej - mówi Sztybel. - Dlatego zamiast godzinnej uroczystości zaplanowaliśmy całodzienne święto.

Zaangażują się w nie między innymi lokalni przedsiębiorcy. - Tego dnia będziemy chcieli wyjść do mieszkańców - mówi Justyna Ratajczak, reprezentująca Starówka Office. - Pokazać zarówno im, jak i turystom, że na Długą warto przyjść. Że dzieje się tu naprawdę sporo, że działają tutaj ciekawi ludzie z ciekawymi pomysłami. Jakoś tak się dzieje, że na co dzień dociera tu niewiele osób, a szkoda. To piękna ulica z wielkim potencjałem.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła i Historii Brudu dodaje, że tego dnia na Długiej będzie się działo bardzo dużo. Nie wszystko jednak już chce zdradzić. - Jestem miłośnikiem tej ulicy i od kilku lat prowadzę jej fanpage na Facebooku i konto na Instagramie - mówi. - I właśnie tam będziemy stopniowo zdradzali kolejne niespodzianki.

Na razie wiadomo, że święto ma przybrać charakter ulicznego jarmarku - będą stragany, muzyka, konkursy wiedzy o ulicy Długiej, animatorzy, zabawy dla dzieci i inne atrakcje. Ulica ma żyć.

Policjanci uratowali kaczą rodzinę, która bezpiecznie trafiła do rzeki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska