Wczoraj podczas konferencji prasowej wiceprezydent Bydgoszczy**Iwona Waszkiewicz i Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej** mówiły o przygotowaniach do 1 kwietnia - wtedy rozpoczyna się rządowy program Rodzina 500+. Dopiero od tego dnia będzie można składać wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego.
- Szacujemy, że będzie około 30 tysięcy wniosków na 50 tysięcy dzieci - mówiła wiceprezydent Waszkiewicz. Z tego połowa także na pierwsze dziecko - bo tyle mniej więcej rodzin korzysta ze świadczeń i ich sytuacja dochodowa pozwala ubiegać się o wsparcie także na pierwsze dziecko.
W 66 bydgoskich szkołach podstawowych i gimnazjach będzie można składać wnioski o wypłatę 500 zł na dziecko z rządowego programu Rodzina 500+. Dyżury w szkołach pełnione będą tylko w kwietniu, kiedy można się spodziewać największego natłoku wniosków. Dokumenty przyjmowane będą po południu, w godz. 16-19. Wtedy dyżurować będą przeszkoleni pracownicy, którzy na miejscu wyjaśnią ewentualne wątpliwości.
Prócz tego dokumenty można składać w Wydziale Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej UM przy ul. Grudziądzkiej 9-15. Od maja wnioski przyjmowane będą już tylko w urzędzie przy ul. Grudziądzkiej.
Do pracy przy programie Rodzina 500+ ratusz zatrudnia 35 pracowników, wynajął dodatkowe pomieszczenia, urządził je.
Na stronie internetowej www.bydgoszcz.pl/rodzina500plus pokazane jest, jak prawidłowo wypełnić wniosek, można sprawdzić, w której szkole można go złożyć.
- Z naszej strony jesteśmy przygotowani. Firma informatyczna zapewnia, że system będzie działał na czas. Ministerstwo pracy także pisemnie o tym zapewnia - mówiła wczoraj Iwona Waszkiewicz.
Jedyny słaby punkt, który wywołuje obawy, to rządowy system Emp@tia. Za jego pośrednictwem uzyskiwane są informacje o dochodach, ale także o tym, czy ktoś nie złożył wniosku także w innej gminie. Szczególnie jeśli gdzie indziej jest zameldowany, a gdzie indziej mieszka.
Emp@tia działa wolno (co potwierdziła kontrola NIK), nie działa w części sprawdzenia centralnej bazy beneficjentów. Jeśli nie uda się z systemem połączyć - urząd o potrzebne dane musi wystąpić na piśmie. Przedłuża to całą procedurę.
Warto pamiętać, że na wnioski złożone między 1 kwietnia a 1 lipca prawo do świadczeń przysługiwało będzie od 1 kwietnia.
Wnioski można też przesyłać pocztą, składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem bankowości elektronicznej e-PUAP, profilu ZUS PUE.
Waszkiewicz zakłada, że pierwsze wypłaty powinny nastąpić pod koniec kwietnia, na początku maja.
***
B. Szydło: Program Rodzina 500 plus to zastrzyk dla gospodarki, wideo: TVN24/x-news