Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Badają czy mieszkańcy miasta są zestresowani

Piotr Wiśniewski
Nadmiar nerwów może spowodować choroby psychiczne, otyłość i inne schorzenia
Nadmiar nerwów może spowodować choroby psychiczne, otyłość i inne schorzenia www.sxc.hu
Zespół bydgoskich neuropsychologów prowadzi badania nad stresem. Sprawdzają jego wpływ na ludzi zdrowych i chorych, czynniki sprawiające że lepiej sobie z nim radzimy i inne.

Katedra i Zakład Neuropsychologii Klinicznej prowadzą kilka programów badawczych, w których badany jest stres. Znalazł się w centrum zainteresowań badaczy z uwagi na jego ogromny związek z jakością naszego życia, możliwościami radzenia sobie z sytuacjami trudnymi oraz jego znaczeniem w powstawaniu wielu schorzeń cywilizacyjnych - powiedziała prof dr hab med Alina Borkowska z Collegium Medicum.

Stres grozi ośrodkom mózgu i może powodować choroby psychiczne

- W ostatnim czasie wiele danych wskazuje, że stres może źle wpływać na niektóre ośrodki mózgu, zwłaszcza te, które odpowiedzialne są za emocje i sprawności poznawcze, jak pamięć, myślenie, rozwiązywanie problemów, czy podejmowanie decyzji. - informuje prof Borkowska, Kierownik katedry i Zakładu Neuropsychologii Klinicznej. - Okazuje się, że stres może wyzwalać pierwszy epizod choroby psychicznej, ale ma również wpływ na ujawnienie się ciężkich chorób somatycznych(fizycznych), dlatego niektóre z nich traktowane są jako choroby psychosomatyczne.

Czytaj też: Prawie co drugi Europejczyk cierpi na zaburzenia psychiczne

Przebadano ponad setkę osób

Przy współpracy z lekarzem onkologiem przebadano ponad 100 mężczyzn z rozpoznaniem raka jądra, okazało się, że stres i jego następstwa u wielu z nich, pomimo dobrego rokowania przyczynił się do gorszego funkcjonowania w dalszym życiu.

Wstępne dane wskazują, że stres i jego następstwa mają znaczenie w przyczynach i przebiegu choroby, ale też wiążą się ze specyficzną skłonnością w zakresie temperamentu i osobowości osób, które "biologicznie" mają mniejszą odporność na stres. Badacze wykazali, że osoby o tzw korzystnym profilu temperamentu mają mniej zaostrzeń choroby, są bardziej odporne na stres i choroba ma u nich łagodniejszy przebieg. Innymi słowy: im mniej się denerwujemy tym łatwiej nam wyzdrowieć.

Podobne badania, już od 3 lat prowadzone są na temat otyłości, gdzie naukowcy badają, jak czynniki stresowe i depresja wpływają na powstanie otyłości, a także jakie znaczenie mają one w leczeniu tego schorzenia. Okazało się, że w większości przypadków stres ma znaczenie w powstawaniu tej choroby.

Zobacz również: Stres wypłukuje z naszego organizmu magnez

Piloci i ratownicy medyczni radzą sobie ze stresem znacznie lepiej

Bardzo ciekawe badania dotyczyły ludzi zdrowych, których praca wiąże się z bardzo wysokim stresem i koniecznością podejmowania decyzji znaczących dla innych ludzi. Przebadano dotychczas 130 osób, pilotów i specjalistów medycyny ratunkowej. Okazało się, że osoby te mają specyficzne predyspozycje osobowościowe i poznawcze do wykonywania takiej pracy, częściej wykazują większą otwartością na nowe wyzwania, lepiej radzą sobie w sytuacjach ekstremalnych i stres nie zaburza im normalnego funkcjonowania. Osoby te są także mniej podatne na presję otoczenia i lepiej radzą sobie z decyzjami w warunkach niekomfortowych, jak np. brak czasu i presja psychiczna. Badania te są nadal kontynuowane.

Przeczytaj także: Syndrom urlopowy. Czy da się go uniknąć?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska