https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Balustrada nad Brdą. Bariera nie do pokonania?

(ak)
Wrocław
Wrocław maps.google.pl
Gdyby utrzymać jeden wzór barierek na całym Bydgoskim Węźle Wodnym, nasze miasto mogłoby być pod tym względem wzorem dla innych, przez centra których płyną rzeki. Nie odbiegalibyśmy standardem od najlepszych.

Naszych Czytelników zbulwersowała wymiana stylowych barierek przy deptaku na ul. Marcinkowskiego na nowe o "przemysłowym" charakterze. O sprawie pisaliśmy ponad tydzień temu. I choć te poprzednie słupki nie trafią na śmietnik, to nowe nie trafiły do gustu bydgoszczanom.

Napisał do nas pan Mariusz Ławicki z prośbą, aby nagłaśniać temat:

"W moim odbiorze barierki, które powstały, nijak nie pasują do tego miejsca. Szpecą, kłują w oczy bylejakością. Co gorsza, nowo powstała szkarada, zastąpiła stylowe ogrodzenie z pięknymi masywnymi, zdobionymi słupkami. Podobno te słupy nie były zabytkowe i - jak twierdzą urzędnicy - nie przedstawiały wartości historycznej. Być może, nie wiem tego. Wiem natomiast, że wizualnie wyglądały tak, jakby postawiono je tam przynajmniej 100 lat temu (jest to wszak ogrodzenie w okolicach co najmniej stuletniej śluzy) i pięknie komponowały się z tym miejscem.

Czytaj też: W Bydgoszczy naprawiają śluzę Czyżkówko, potem czas na Okole

Nie dociera do mnie przedstawiany argument, że nowa balustrada ma charakter przemysłowy. Przemysłowy z której epoki? Z czasu powstania śluzy? Na pewno nie, z PRL-owskiej brzydoty, "byle by było"? - być może. Najbardziej bolesna jest jednak postawa urzędników, którzy nie widzą problemu! (kto się zdziwił temu podejściu, ręka w górę... nie widzę). Akceptacja brzydoty? Bezmyślna ślepa obrona własnych złych decyzji? Który to już raz?

Jak widać w urzędzie, przystawia się pieczątki i przekłada papier, który - jak wiadomo - przyjmuje wszystko, a nie tworzy piękna miejskiej przestrzeni, smutne to. Brak gospodarza z wizją, wymagającego od podwładnych urzędników dobrej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Gdyby taki był, to taka szkarada nigdy by nie ujrzała światła dziennego."

Brzeg
Brzeg maps.google.pl

Berlin
(fot. maps.google.pl)

Postanowiliśmy też przy okazji zerknąć, jak wyglądają barierki przy wodzie w innych miastach. A że Bydgoszcz czasem określana była małym Berlinem, to porównajmy nasze do tych w stolicy Niemiec, stylowych, eleganckich. Ciekawie prezentują się też barierki w Brzegu, choć są trochę zaniedbane. Gdańskie - przy Motławie - są bardzo mocne i nowoczesne. We Wrocławiu znajdziemy przy wodzie całą gamę różnych barierek, od mocno zdobnych, po zniszczone i powyginane.

Gdańsk
Gdańsk maps.google.pl

Brzeg
(fot. maps.google.pl)

Oto jak wyglądają barierki nad wodą w Berlinie, Brzegu (a przy okazji fragment mostu z rozparcelowanego naszego fordońskiego), w Gdańsku i Wrocławiu.

Wrocław
Wrocław maps.google.pl

Gdańsk
(fot. maps.google.pl)

Wrocław
(fot. maps.google.pl)

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska