MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie iluminacja śluz na Starym Kanale Bydgoskim. Opinie internautów są podzielone

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Śluzy Starego Kanału Bydgoskiego mają zostać oświetlone.
Śluzy Starego Kanału Bydgoskiego mają zostać oświetlone. wizualizacja nadesłana
- Powstaje dokumentacja niezbędna do stworzenia iluminacji śluz Starego Kanału Bydgoskiego. To kolejny element rewitalizacji unikatowego zabytku hydrotechnicznego, który pomoże także po zmroku podkreślić jego piękno - zapowiadają miejscy urzędnicy. Wielu internautów nie podziela zachwytów nad tą koncepcją.

- W ubiegłym roku wyremontowaliśmy wrota trzech śluz na Starym Kanale Bydgoskim. Konserwatorskie prace pozwoliły na bezpieczne użytkowanie hydrotechnicznego obiektu, który miał ogromny wpływ na dynamiczny rozwój Bydgoszczy. Pochłonęły one 3,7 mln zł. Równocześnie zleciliśmy prace nad projektem iluminacji śluz. Projektanci opracowali już warianty realizacji tego zadania - zapowiada Biuro Prasowe UMB.

Światło na bydgoskie śluzy

Projekt zakłada punktowe podświetlenie wybranych elementów konstrukcyjnych lub bardziej rozporoszone światło. Podświetlenie zyskają śluzy:

 • nr IV przy ul. Wrocławskiej
 • nr V przy ul. Czarna Droga
 • nr VI przy ul. Bronikowskiego

To też może Cię zainteresować

Koncepcje dla poszczególnych śluz zostały wybrane przez zespół uzgadniający w składzie m.in. Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Plastyka Miasta. Trwa opracowanie kompletnego projektu budowlanego. Projekt podświetlenia został przygotowany przez firmę QLAB Labarotary of Light. Atrybuty poszczególnych rozwiązań dla każdej ze śluz najlepiej obejrzeć na filmie z wizualizacją rozwiązań.

Nowe rozwiązania, zaprezentowane w mediach społecznościowych UMB, wzbudziły mieszane odczucia internautów. Od kilkuset polubień na Facebooku, do głosów krytycznych. - Świecące kółka na NIE, trąca jakimś przedstawieniem teatralnym, jeszcze linoskoczka brakuje, przechodzącego przez kanał, a nie wydobywaniem piękna starych hydrotechnicznych budowli - pisze Piotr Cyprys. - Trąci tandetą - uważa Robert Grochowski. - Lampy nie pasują, powinny być stylizowane do epoki kanału, a nie nowoczesne - komentuje Paulina Wenderlich. - Efekt wow, ale nocą, zastanawiam się czy plątanina kabli nad śluzą będzie ładnie wyglądać w ciągu dnia - zastanawia się Gosia Birnbaum. Cytowane głosy pochodzą z postów społeczności "Miedzyń i Prądy Bydgoszcz".

Jak ratowano Kanał Bydgoski?

Przed wakacjami mają się rozpocząć konsultacje dotyczące koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru Starego i części Nowego Kanału Bydgoskiego do granic administracyjnych Miasta Bydgoszczy wraz z terenami przyległymi. Wypowiedzieć się w nich będą mogli wszyscy mieszkańcy. Dokument będzie wyznaczał docelowe kierunki zagospodarowania terenu. Wszystkie nowe inwestycje, także projekty zgłaszane w ramach BBO, będą musiały wpisywać się w założenia ostatecznej wersji koncepcji.
Urzędnicy miejscy przypominają, że w ubiegłym roku w otoczeniu Kanału Bydgoskiego zlecili kilka dużych inwestycji o łącznej wartości prawie 10 mln zł, m.in.:

 • remont konserwatorski wrót trzech śluz,
 • budowę drogi rowerowej pomiędzy Flisami i Osową Górą,
 • budowę ścieżki pieszej na Miedzyniu,
 • dosadzenie nad brzegami Kanału Bydgoskiego ponad 100 nowych drzew,
 • umocnienie brzegów po stronie Wilczaka (wkrótce zlecimy umocnienia przeciwległego brzegu)
 • budowę boiska do gry w bule, ścianki wspinaczkowej oraz tyrolki – czyli zjazdu linowego przy Czarnej Drodze,
 • zakup mobilnej sceny na potrzeby imprez plenerowych,
 • iluminację śluz - prace projektowe.
 • budowę „pszczelego” placu zabaw (ostatnio zlecono II etap zadania)

Bydgoski zabytek na liście Unesco?

Stary Kanał Bydgoski to zachowany do dziś odcinek sztucznej drogi wodnej wybudowanej w latach 1773 – 1774. Koncepcja budowy połączenia wodnego Brdy i Noteci przecinającego linię wododziału powstała za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1766 roku jeden z najwybitniejszych kartografów Franciszek Florian Czaki opracował projekt kanału Brda-Noteć. Z uwagi na I rozbiór Polski w 1772 r., prace nad projektem zostały wstrzymane. Koncepcje połączenia rzeki Brdy i Noteci przejął i zrealizował król pruski Fryderyk II na podstawie projektu powstałego również w 1772 r., autorstwa Franza Balthasara Schönberga von Brenkenhoffa. Prace budowlane trwały od wiosny 1773r. do połowy września 1774r. W tym czasie powstał kanał długości 26,7 km z 10 drewnianymi śluzami. Przypomnijmy, że trwają starania o uznanie Kanału Bydgoskiego za pomnik historii. To niezbędny krok, który pozwoli starać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie iluminacja śluz na Starym Kanale Bydgoskim. Opinie internautów są podzielone - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska