Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Brakuje kilku grup krwi. Centra czekają też na osocze od ozdrowieńców. Bydgoski policjant pomógł już osiem razy!

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Dariusz Bloch
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy w przypadku grup krwi: A RhD+, A RhD-, 0 RhD- oraz B RhD- zapasy świecą pustkami! Trwa też walka z koronawirusem. - Jeżeli chorowałeś na COVID-19 , masz przeciwciała, które pomogły Ci pokonać wirusa, teraz mogą pomóc w walce komuś innemu! - apeluje RCKiK w Bydgoszczy. Ozdrowieńcy powinni brać przykład z bydgoskiego policjanta, który po przejściu COVID-19 oddał swe osocze już osiem razy i ma umówiony termin na kolejne pobranie przeciwciał.

Flesz: Nowa organizacja szpitali

Niewiele trzeba, aby uratować czyjeś życie - wystarczy po prostu zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy (ul. Markwarta 8) i oddać krew. Obecnie (stan na 11.10. br.) najbardziej potrzeba grup krwi: A RhD+, A RhD-, 0 RhD- oraz B RhD-. Zapasy tych grup krwi są znikome.

RCKiK w Bydgoszczy zachęca także do oddawania osocza wszystkie osoby w wieku od 18 do 60 lat, które chorowały na COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za zdrowe.
Wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów telefonów:

  • 52 322 18 73
  • 52 322 18 71
  • 604 972 100

Najpierw podczas rozmowy telefonicznej wstępnie ocenione zostanie, czy nie ma przeciwwskazań, abyście mogli oddać osocze, następnie zostanie ustalony dogodny termin i miejsce pobrania osocza.

Wzorem do naśladowania jest policjant z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Bydgoszcz-Błonie, który jako honorowy krwiodawca regularnie oddaje krew od 1996 r. Co więcej, po przechorowaniu COVID-19 oddaje swoje osocze dla chorych na koronawirusa.

- Policjant z komisariatu na bydgoskim Błoniu w kwietniu br. chorował na COVID-19 . Sam wówczas przebywał w szpitalu i potrzebował wsparcia medycznego. Funkcjonariusz jest czynnym dawcą krwi więc pomaganie innym nie jest mu obce. Po wyzdrowieniu bez chwili wahania zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i do oddał osocze „ozdrowieńca”. Od tego czasu już ośmiokrotnie oddał je dla chorych - przekazała nam podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Zaznaczyć należy, że osocze nie każdej wyleczonej osoby nadaje się do leczenia najciężej chorych - chodzi o ilość posiadanych przeciwciał. Jednak badania laboratoryjne potwierdziły, że osocze policjanta z wydziału kryminalnego z Błonia doskonale nadaje się do leczenia osób zarażonych koronawirusem, którzy ciężko przechodzą objawy choroby. Policjant zapewnia, że będzie je oddawał tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Ma już wyznaczony kolejny termin jego oddania (22.10.2020).

Godziny otwarcia RCKiK ul. Markwarta 8 w Bydgoszczy:

  • poniedziałek 7.30-15.00
  • wtorek 7.30-15.00
  • środa 7.30-15.00
  • czwartek 7.30-17.30
  • piątek 7.30-15.00
  • sobota 8.00-12.00
Maseczki obowiązkowe w przestrzeni publicznej w Polsce powróciły. Od 10 października 2020 trzeba je obowiązkowo nosić w całym kraju. Dlaczego zakrywanie nosa i ust oraz zachowywanie dystansu jest ważne w walce z pandemią koronawirusa? Przypomina o tym między innymi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.Na Twitterze Kancelarii Premiera opublikowano grafikę, która obrazuje zależność pomiędzy ryzykiem emisji wirusa a przestrzeganiem rygorów sanitarnych. Szczegóły na następnych stronach. Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Dlaczego trzeba nosić maseczki? Oto ryzyko emisji koronawiru...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoszcz. Brakuje kilku grup krwi. Centra czekają też na osocze od ozdrowieńców. Bydgoski policjant pomógł już osiem razy! - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska