Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!
Po raz pierwszy drogowcy zdecydowali o wyłączeniu tzw. „ciepłych guzików” w pojazdach komunikacji miejskiej w marcu 2020 r.
- Zrobiliśmy to na wniosek kierowców autobusów, którzy z uwagi na sytuację epidemiologiczną zwracali uwagę na to, by częściej wietrzyć pojazdy - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. - Przed trzecią falą pandemii, gdy były mrozy, pasażerowie sygnalizowali nam, że w autobusach i tramwajach jest chłodno. W związku z tym „ciepłe guziki” ponownie zostały włączone i podróżujący komunikacją miejską mogli z nich korzystać.
Po miesiącu ich funkcjonowania ZDMiKP ponownie zdecydował o ich wyłączeniu.
- Od soboty (27 marca) znów drzwi w pojazdach otwierają kierowcy i motorniczowie - mówi Tomasz Okoński. - Ma to związek ze wzrostem zakażeń w kraju, także w Bydgoszczy.
W pojazdach komunikacji miejskiej zapełniona może być połowa miejsc siedzących lub 1/3 wszystkich miejsc w autobusie lub tramwaju - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Niektóre miasta poszły o krok dalej i wyłączyły też przyciski na sygnalizatorach przy przejściach dla pieszych. Przykładowo w Toruniu zdecydowana większość jest wyłączona i światła działają automatycznie, naciskać trzeba te przy sygnalizacjach wzbudzanych przez pieszych.
W Bydgoszczy takiego rozwiązania nie zastosowano. - Nie planujemy ich wyłączać - mówi Tomasz Okoński. - W różnych miastach te przyciski mają różną wielkość. Te nasze są na tyle duże, że wystarczy je wcisnąć łokciem i wielu przechodniów tak właśnie je uruchamia.
Limity w pojazdach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy bez zmian
ZDMiKP informuje też, że limity w pojazdach komunikacji miejskiej pozostają bez zmian.
- Zapełniona może być połowa miejsc siedzących lub 1/3 wszystkich miejsc w autobusie lub tramwaju - mówi Tomasz Okoński. - Cały czas monitorujemy napełnienie pojazdów. Teraz, gdy szkoły pracują zdalnie i ograniczono funkcjonowanie przedszkoli, pasażerów jest mniej. Zdarzają się jednak sytuacje, że w godzinach szczytów komunikacyjnych potrzebne są wzmocnienia niektórych linii. Stąd w ostatnim czasie np. na liniach 76, 85 i 59 wprowadziliśmy dublowanie pojazdów. W tym samym czasie na przystanek podjeżdżały dwa autobusy.
Drogowcy apelują też o zachowanie w komunikacji dystansu społecznego i noszenie maseczek.
