Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

W Bydgoszczy jest osiem targowisk miejskich, za których prowadzenia odpowiadają różni zarządcy. Bydgoszczanie zakupy mogą zrobić nie tylko na Bartodziejach, ale również m.in. na ul. Broniewskiego (Błonie), Pelplińskiej/Rataja (Fordon) i Konopnickiej (Szwederowo).
– W tym roku została zawarta nowa umowa na dzierżawę terenu na Placu Piastowskim, a w przyszłym roku kończą się umowy na dzierżawy targowisk przy ul.: Skłodowskiej-Curie (09.03.2023), Modrakowej (31.03.2023), Czerkaskiej (30.06.2023) i Kieleckiej (01.11.2023) – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
W przypadku osiedla Bartodzieje sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ choć może się wydawać, że mowa o jednym targowisku, to w rzeczywistości są trzy, na działkach należących do czterech różnych właścicieli. Część miejska, zabudowana jednakowymi pawilonami, oddzielona od ulicy murkiem, znajduje się w rogu u zbieg ulic Skłodowskiej-Curie i Bałtyckiej.
Zarządcą bazaru miejskiego jest firma Bartax, która zajmuje się również opieką nad targowiskami leżącymi na terenie prywatnym. – Nic mi nie wiadomo, o tym, aby rynek miał zniknąć. Podobnie jak właścicielom działek prywatnych – tłumaczy „Expressowi Bydgoskiemu” Stefan Pstrong, zarządca bazaru na Bartodziejach.
– W przyszłym roku kończy się naszej firmie umowa i ogłoszony jest przetarg, w którym nie zamierzamy startować. Jesteśmy już po 70 i nie planujemy dalej tego ciągnąć. PESEL-u się nie oszuka. Sprzedawcy dobrze wiedzą, że nie wystartujemy w przetargu, więc pewnie stąd wzięła się ta plotka – uważa.
Zarządca jest w stałym kontakcie z rodzinami, do których należą działki i dobrze wie, że nikt nie sprzedał terenów na Bartodziejach deweloperom, ani innym podmiotom. Firma Bartax na razie nie planuje rezygnować z zarządzania częścią targowiska na terenach prywatnych, więc sprzedawcy nie mają powodów, aby martwić się o swoją przyszłość.
Przetargi na dzierżawę targowisk miejskich przy ul. Skłodowskiej-Curie i Modrakowej planowane są na styczeń lub luty 2023 roku. Nowy zarządca (obecny zajmuje się rynkiem ponad 30 lat) może wprowadzić na bazarze zmiany.
– Miasto nie prowadzi targowisk miejskich, a wydzierżawia tereny „w celu prowadzenia targowiska” profesjonalnym podmiotom, które prowadzą działalność gospodarczą na własną odpowiedzialność. To po ich stronie jest dbałość o infrastrukturę targowisk (w większości przypadków pawilony handlowe stanowią własność kupców prowadzących tam działalność) – wyjaśnia Marta Stachowiak.