Bydgoszcz i Toruń w czołówce miast najlepszych dla seniorów!

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Seniorzy stanowią coraz większa część społeczeństwa. Są aktywni, ale też maja inne potrzeby niż młodsi.
Seniorzy stanowią coraz większa część społeczeństwa. Są aktywni, ale też maja inne potrzeby niż młodsi. Robert Woźniak (zdjęcie ilustracyjne)
Bydgoszcz i Toruń są na 3. i 4. miejscu w rankingu miast wojewódzkich najlepszych dla seniorów. Mamy wiele plusów, choć jest też co poprawiać

Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn - to pierwsza piątka miast najlepszych dla seniorów. Różnice między kolejnymi miastami są minimalne! Poznań ma 55 pkt., Bydgoszcz 54, a Toruń 53,5.
- To zasłużone miejsce - potwierdza Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.
- Potwierdzam, władze Torunia bardzo dbają o seniorów - mówi Krystyna Nowakowska, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Torunia.

Co czwarty to już senior

Jest bezpiecznie, komunikacją miejską można jeździć za darmo po ukończeniu 65 lat, władze miast dużo robią dla starszych mieszkańców - tak ogólnie można podsumować wyniki.
Ranking przygotował portal iKalkulator.pl. Chciał wiedzieć, na ile władze największych miast dostrzegają, że seniorzy (jedna czwarta społeczeństwa!) mają inne potrzeby i wymagania.

Autorzy skupili się na ważnych dla starszych osób aspektach życia w dużych miastach. Sprawdzili kategorie:

  • komfort życia (bezpieczeństwo, dostępność opieki zdrowotnej, transportu publicznego i terenów zielonych),
  • aktywizacja seniorów (uniwersytety trzeciego wieku i kluby seniora),
  • działania władz na rzecz seniorów (karta seniora, miejska rada seniorów, centrum aktywności seniorów, bezpłatne programy profilaktyczne, drobne naprawy itp.),
  • koszty życia (komunikacja miejska - ceny biletów i ulgi, nieruchomości, ceny biletów do teatru)

.

Dane uzyskano z ankiet, które wypełniały urzędy oraz z GUS.
Możemy się cieszyć, bo zarówno Bydgoszcz, jak i Toruń są na czołowych miejscach, a różnica między nimi jest nieistotna.

Bezpieczeństwo, ulgi, aktywność

To oczywiście nie znaczy, że czy w Bydgoszczy, czy w Toruniu seniorom żyje się idealnie. Pewnie każdy mieszkaniec 60+ wymieniłby kilka spraw, które trzeba poprawić.

Co - według rankingu - jest mocną stroną obu stolice regionu, a na czym tracą?
Jak wynika z raportu iKalkulator.pl, Bydgoszcz jest najbardziej bezpiecznym miastem w Polsce (liczba przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu na tysiąc mieszkańców wynosi jedynie 0,29), jest wiele udogodnień dla osób w wieku 60+, a także niskie koszty życia. Mieszka się tu w otoczeniu zieleni - procentowy udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta wynosi 7,6 proc. W mieście jest aż 112 różnych parków, skwerów i ogrodów (1. miejsce!), a także 31 plenerowych siłowni miejskich.

To jedno z trzech (także Toruń i Lublin) miast w kraju, w których za darmo komunikacją miejską można jeździć po ukończeniu 65 lat. Jest też najtańszy miesięczny bilet normalny - 74 zł. W Toruniu o 10 zł droższy
Mocną stroną Bydgoszczy jest aktywizacja seniorów. Miasto dofinansowuje wiele programów integrujących osoby 60+, poprawiających ich kompetencje, finansuje też szczepienia przeciwko grypie. Jest sporo klubów seniora i uniwersytetów trzeciego wieku - 8.

Koszty rozrywki plasują Bydgoszcz w połowie stawki - średnia cena biletu do teatru to 31,50 zł. Nieznacznie wzrosły ceny nieruchomości, zbliżając się do 6 tys. zł za m kw.

Natomiast zdecydowanie miasto powinno poprawić transport publiczny. Liczba mieszkańców w wieku 60+ w przeliczeniu na 1 linię komunikacji miejskiej jest najwyższa w miastach wojewódzkich - 2 200 osób.
Są też tylko trzy domy pomocy społecznej. To 33 727 seniorów na jedną placówkę. W tej podkategorii to ostatnie miejsce. Dostęp do placówek służby zdrowia jest na średnim poziomie (10. miejsce).

Jakie są natomiast atuty Torunia?
Także wysoko oceniany jest za ulgi i ceny biletów dla seniorów, bezpieczeństwo (4. miejsce) i opiekę medyczną - tu gród Kopernika zajmuje 6. miejsce.
Toruń zawdzięcza swoją wysoką pozycję systematyczności - zauważają autorzy rankingu. - Praktycznie w każdej podkategorii zajmował miejsce w pierwszej dziesiątce, co oznacza, że jego oferta dla seniorów jest spójna i nie ma w niej nierówności.

Miasto straciło natomiast na cenach biletów do teatru, zieleni miejskiej i dostępności transportu. Parki, zieleńce, terenów zieleni osiedlowej to tylko 3,4 proc. powierzchni miasta, choć są 63 siłownie plenerowe. Dostępność transportu dała Toruniowi 10. miejsce.

Potwierdzamy, Bydgoszcz i Toruń są przyjazne seniorom!

- Trzecie miejsce to bardzo zasłużona pozycja Bydgoszczy - cieszy się Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów. - Władze miasta są otwarte, dostrzegają problemy seniorów. Dowodem - otwarcie Bydgoskiego Biura Seniorów, żeby wzmocnić i rozbudować politykę senioralną. Dostrzega się też potrzeby mieszkańców 80 plus i fakt, że tych osób jest coraz więcej. Oczywiście, są rzeczy, które jeszcze trzeba zrobić i małymi kroczkami będziemy do nich dążyć. Cieszę się też, że w projekcie przyszłorocznego budżetu ujęte są pieniądze na granty dla seniorów, choć miasto ma mniej pieniędzy.

- W ubiegłym roku w rankingu "Gazety Wyborczej" Toruń zajął pierwsze miejsce wśród miast przyjaznych seniorom - przypomina Krystyna Nowakowska, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Torunia. - Troska władz jest naprawdę ogromna, nie zdarzyło się, by czegoś nam odmówiono, jeśli prosimy. Seniorzy są w centrum uwagi.
Nowakowska dodaje, ze obie rady seniorów - bydgoska i toruńska współpracują z sobą. - Nie dziwię się, że nasze miasta idą łeb w łeb!

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hela z platformy

Ojej. Pan Prezydent taki wspaniały? Nie sądzę

Dodaj ogłoszenie