Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała. Zaproszenie na wystawę

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Klejnot Bractwa Strzeleckiego - "Kur", XVI-XVII wiek
Klejnot Bractwa Strzeleckiego - "Kur", XVI-XVII wiek W. Woźniak
20 czerwca Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otwiera swój kolejny oddział na Wyspie Młyńskiej – Zbiory Archeologiczne. Jednocześnie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”, prezentującej historię pokoleń, które budowały potęgę i piękno miasta.

Po zamknięciu spowodowanym epidemią ponownie będzie można odwiedzić budynek Zbiorów Archeologicznych. Choć wstęp na wystawy stałe na razie nie będzie możliwy, to w sobotę 20 czerwca o godz. 11.00 w piwnicy budynku udostępniona zostanie wystawa czasowa.

Bydgoszcz zawdzięczała swój rozwój rzece Brdzie. Dogodne położenie stało się źródłem bogacenia nie tylko dla mieszczan zajmujących się handlem, ale pośrednio także dla przedstawicieli innych profesji, które pokrótce zostaną zaprezentowane na ekspozycji. Wiele z tych rzemiosł straciło dziś na znaczeniu, a niektóre odeszły w zapomnienie. Mimo, że w Bydgoszczy funkcjonowała mennica będąca przez długie lata w XVII wieku jedynym miejscem, gdzie bito pieniądz w dawnej Polsce, to Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała. Do znaczenia miasta przyczyniła się praca wielu pokoleń bydgoszczan różnych stanów i profesji.

Wystawa prezentować będzie zabytki z czasów Bydgoszczy staropolskiej (od XV wieku), ale i nowożytnej (aż po początek XX wieku). Pochodzą one głównie z prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach na terenie miasta (rejon wyspy grodowej/zamkowej, katedra) oraz z wcześniejszych z badań na Placu Teatralnym, Starym Rynku a także w obrębie działek miejskich.

Na ekspozycji znajdziemy także eksponaty mówiące o życiu codziennym: artefakty ze zbiorów etnograficznych i historycznych MOB, m.in. pamiątki cechowe oraz dokumenty i inkunabuły wypożyczone z Archiwum Państwowego i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Udostępnienie wystawy odbędzie się w okresie Europejskich Dni Archeologii 2020, przypadające na 19-21 czerwca.

Wstęp do muzeum jest możliwy pod pewnymi warunkami. Wszytko to, aby móc zapewnić zwiedzającym jak największe bezpieczeństwo. Kierownictwo placówki przypomina o maseczkach ochronnych zakrywających nos i usta oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego (2 metry).

Przy wejściu do budynku obsługa Muzeum wskaże miejsca dezynfekcji rąk, a na życzenie udostępni także jednorazowe rękawiczki. Na wystawie może znajdować się jednocześnie ograniczona liczba osób.

Do zwiedzania zaprasza się gości indywidulanych - od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-16.00.
_______
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wyraża zgodę na opublikowanie załączonych materiałów fotograficznych wyłącznie w artykułach o wystawach, których fotografie dotyczą. Po wykorzystaniu w w/w celu należy zdjęcia trwale usunąć z bazy Danych. Dalsze wykorzystywanie materiału przekazanego wymaga uzyskania zgody Muzeum na piśmie pod rygorem nieważności. Prosimy o podpisywanie zdjęć.
fot. 1 - Widok na klasztor karmelitów w Bydgoszczy (fragment), K. Schulz, pocz. XX w., wł. MOB, fot. W. Woźniak
fot. 2 -
fot. 3 - Reprezentanci cechów, z teki Jana Matejki, Ubiory w Polsce (fragment), 1875 r.,wł. MOB, fot. W. Woźniak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska