Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz oferuje pomoc psychologiczną dla nauczycieli i lekarzy. Powstają też lokalne sieci pomocy

mc
Lekarze i ratownicy medyczni mogą szczególnie potrzebować pomocy psychologicznej w sytuacji panującej obecnie epidemii. Problemy izolacji, strachu i kwarantanny dotykają jednak wiele osób, dlatego w sieci powstała inicjatywa "Psychologowie dla społeczeństwa".
Lekarze i ratownicy medyczni mogą szczególnie potrzebować pomocy psychologicznej w sytuacji panującej obecnie epidemii. Problemy izolacji, strachu i kwarantanny dotykają jednak wiele osób, dlatego w sieci powstała inicjatywa "Psychologowie dla społeczeństwa". Paweł Relikowski
Bydgoski ratusz oferuje pomoc psychologiczną w czasie epidemii. Specjaliści organizują się też sami, powstają lokalne, bydgoskie i ogólnopolskie sieci pomocy.

Bydgoski ratusz oferuje wsparcie psychologów dla osób, które pozostają w kwarantannie. Specjalne dyżury uruchomione zostały w Poradniach Psychologicznych 1 i 2.

"Centrum Komunikacji Klinicznej razem z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy uruchomiło dla wsparcie w postaci konsultacji psychologicznych świadczone telefonicznie lub on-line dla wszystkich nauczycieli" - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Bydgoszczy. Na pomoc mogą liczyć również lekarze. Dla nich uruchomione zostały dyżury psychologiczne współtworzone przez zespół CKK wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. dra Jana Biziela oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Centrum Medycznym Gizińscy.

Wystarczy wejść na stronę miasta i wybrać kalendarz dyżurów psychologów dla nauczycieli. W razie wątpliwości i pytań można skontaktować się z psychologiem Magdaleną Pawlikowską dzwoniąc na numer 606 172 240.

Niezależnie od pomocy instytucjonalnej specjaliści psychologowie i psychoterapeuci organizują się, m.in. za pośrednictwem fanpage'u na Facebooku "Widzialna Ręka". Bydgoską podgrupę strony założyła Joanna Gorce-Balut. - Zgłosiło się sporo specjalistów (...) Jeśli ktoś jest terapeutą, psychoterapeutą, psychiatrą i czuje się na siłach, by pracować ze służbą medyczną, niech się zgłasza do administratorów grupy Widzialna Ręka - Bydgoszcz. To muszą być doświadczeni terapeuci, gotowi za darmo służyć wsparciem online lub telefonicznym. Stworzę bazę telefonów i przekażę szpitalom, by rozwiesili w pokojach socjalnych lekarzy i pielęgniarek. Myślę, że terapeuci będą potrzebni wielu innym grupom - mówi w rozmowie z Aleksandrą Lewińską dla Gazety Wyborczej.

Powstała też ogólnopolska inicjatywa "Psychologowie dla społeczeństwa". Jej pomysłodawcą jest psycholog z Torunia, Krystian Rubacha. Dzięki niemu ledwie w ciągu dwóch dni udało się zwołać prawie około 200 specjalistów z całego kraju. Oferują pomoc nieodpłatnie, bezinteresownie, przez internet.

- Mieszkamy w różnych częściach Polski, a naszym celem jest niesienie bezinteresownej pomocy tym, którzy tego potrzebują - piszą założyciele PDS i dodają: "Jako specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym chcemy okazać wsparcie ciężko pracującym przedstawicielom innych zawodów medycznych i całemu społeczeństwu”. Powstała strona psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl. Specjaliści zaznaczają jednak, że świadczona przez nich pomoc nie dotyczy psychoterapii rozumianej jako leczenie występujących zaburzeń psychicznych, a jedynie skutków obecnej wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Psychologowie proszą, by nie traktować ich jak "przychodni".

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz oferuje pomoc psychologiczną dla nauczycieli i lekarzy. Powstają też lokalne sieci pomocy - Plus Gazeta Pomorska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska