Pierwotnie Bydgoszcz wraz z ościennymi gminami miała współpracować w ramach związku metropolitalnego, jednak rząd PiS zrezygnował z powołania metropolii. Władze naszego miasta, a także pozostałych samorządów postanowiły działać jako stowarzyszenie. Na identyczną formę współpracy z sąsiadami zdecydował się m.in. Poznań.
W czwartek (15 września) w bydgoskim ratuszu samorządowcy uzgodnili treść statutu stowarzyszenia, a także złożyli swoje podpisy na liście założycielskiej.
Przeczytaj koniecznie: Powstało Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz
Oprócz Bydgoszczy do porozumienia przystąpiły dwa powiaty: bydgoski i powiat nakielski, oraz osiemnaście gmin:
- Barcin,
- Białe Błota,
- Dąbrowa Chełmińska,
- Dobrcz,
- Kcynia,
- Koronowo,
- Łabiszyn,
- Mrocza,
- Nakło nad Notecią,
- Nowa Wieś Wielka,
- Osielsko,
- Pruszcz, Sadki,
- Sicienko,
- Solec Kujawski,
- Szubin,
- Rojewo,
- Żnin.
Prezesem stowarzyszenia został prezydent Rafał Bruski. Sygnatariusze postanowili, że stałymi wiceprezesami będą starostowie bydgoski Wojciech Porzych, oraz nakielski Tomasz Miłowski. Na trzeciego wiceprezesa wybrano burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego.
Stowarzyszenie ma pracować na rzecz rozwoju regionu, a członkowie będą wspólnie pracować m.in. nad planowaniem inwestycji, organizacją transportu i gospodarki odpadami
- Powołanie stowarzyszenia pomoże nam w pozyskiwaniu środków na realizację wspólnych działań. Oprócz RPO, będziemy mogli sięgać także po fundusze norweskie i bezpośrednio wnioskować o dotacje do Komisji Europejskiej - tłumaczył Rafał Bruski.
Samorządowcy bardzo liczą współpracę. - W stowarzyszeniu pokładamy ogromne nadzieje, głównie dotyczące dziedzin takich jak komunikacja i gospodarka odpadami komunalnymi - mówił Rafał Żurowski, wójt gminy Rojewo.
- Podejmiemy na rzecz mieszkańców działania, które pozwolą nam się rozwijać - komentował wójt gminy Osielsko, Wojciech Sypniewski.
Co z tą ustawą?
Znowelizowana ustawa o związkach metropolitalnych przewiduje zwiększenie kryterium ludnościowego do dwóch milionów osób. Wynika z tego, że powstanie jedynie metropolia śląska.
- Pojęcie metropolii w Polsce jest wypełniane zasadniczo przez dwa ośrodki: Warszawę i okolice oraz właśnie konurbację górnośląską. Jeśli chodzi o Warszawę, mamy ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Ona będzie poprawiana. Będą propozycje w tej dziedzinie - mówił podczas wizyty w Katowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
