Na początek, dziś od godz. 10 do 13, do Biblioteki Polonistycznej przy ul. Jagiellońskiej 11 organizatorzy zapraszają na Żywą Bibliotekę. Co to takiego?
Człowiek jako książka
- Zaproszeni gości, są jak książki, które można sobie wypożyczyć - tłumaczy Emilia Walczak z Pracowni Kultury współczesnej, która jest organizatorka dni. - To znaczy, że osobom, które zaprosiliśmy, każdy będzie mógł zadawać pytania, a one będą odpowiadać.
Wśród zaproszonych gości, jest osoba dyskryminowana ze względu na wiek, chłopak słabowidzący, homoseksualista, biseksualista, feministka.
- Każda z tych postaci na co dzień boryka się z nietolerancją społeczną. Żywa biblioteka jest sposobem na poznanie tych osób, zrozumienie - tłumaczy Walczak.
Polska Nan Goldin?
O godz. 18 w Teatrze Polskim w górnym foyer będzie można obejrzeć fotoreportaż Hanny Jarząbek pt. "Posuńcie się! My też tu jesteśmy" o życiu codziennym polskich lesbijek.
W sobotę o godz. 15 będzie można przyłączyć się do marszu milczenia. Osoby dyskryminowane ze różnych względów wyruszą o godz. 15 z placu Wolności w kierunku Starego Rynku.
O godz. 20.30 odbędzie się odwołana wcześniej (przez żałobę narodową) debata na temat związków partnerskich. Wśród zaproszonych gości jest seksuolożka Monika Grabarek, prawnik Przemysław Szczepłocki, i Krzysztof Kliszczyński z warszawskiej Lambdy.
Kto chce, ten może przyjść na szkolenie antydyskryminacyjne, które odbędzie się w poniedziałek w godzinach od 9 do 15 w klubie Eljazz przy ulicy Krętej 3. Poprowadzi je Paweł Fischer-Kotowski.
Rafalala - piękna kobieta
II Bydgoskie Dni Różnorodności zakończy spektakl w reżyserii Rafalali. Przedstawienie zatytułowane "Sto" to opowieść o pożegnaniu z matką. Córka zdaje sobie sprawę, że w momencie, gdy matka umiera, ona sama traci dużą część siebie. Warto wybrać się na spektakl, by zobaczyć czy śmierć bliskiej osoby da się przełożyć na język teatru, nie gubiąc emocjonalnego ładunku.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.