- Chcielibyśmy skorzystać z finansowania przedsięwzięć innowacyjnych – mówi Katarzyna Delbowska z Bydgoskiego Parku Przemysłowo–Technologicznego. - Interesują nas przede wszystkim źródła bezzwrotne, infrastrukturalne.
Na spotkaniu uczestniczyło ok. 50. przedstawicieli dużych, średnich oraz małych firm z rejonu kujawsko – pomorskiego i nie tylko. Podkreślono, że dużą szansą na rozwój danego przedsiębiorstwa jest wdrażanie przez niego nowatorskich rozwiązań. Organizatorzy wyjaśnili, że firmy mogą starać się o dotacje na wdrożenie innowacji w postaci prawa własności przemysłowej, usługi badawczo – rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Podkreślili przy tym, że ta nie mogła być stosowana na świecie nie dłużej niż 5 lat.
-Jesteśmy zainteresowani wdrożeniem nowej technologii, niestety nie mogę powiedzieć jakiej – chwali się Edyta Wojciechowska**z firmy Almot. - Zdradzę tylko tyle, że mamy raporty z badań potwierdzające jej innowacyjność.
W trakcie konferencji zainteresowani poznali zasady finansowania nowatorskich technologii z uwzględnieniem tzw. kredytu technologicznego, który w pewnym stopniu zobowiązuje banki do kontrolowania unijnych dotacji.
- Priorytetem na obecną chwilę jest dla nas zakup i montaż centralnej sterylizatorni – przekonuje Tadeusz Bednarczyk z Rejonowego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. - Kredyt technologiczny na ten cel jak najbardziej jest brany pod uwagę, nie wykluczamy również innych na rozbudowę całej bazy szpitala.
Aleksander Pudło
