Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. "Wekselgate" zatacza coraz szersze kręgi. Na jaw wychodzą kolejne bulwersujące fakty

(bog)
Miastoprojekt Wrocław
Prezydent Bruski powołał specgrupę, która zbada kontrowersyjną działalność spółki Aquapark Bydgoszcz-Myślęcinek. Już wiadomo, że informacja o podpisaniu weksla została bezprawnie zatajona.

Rafał Bruski przyznaje, że przebrnął jedynie przez połowę dokumentów związanych z Aquaparkiem. - Wciąż nie mam pewności, czy to wszystko. Prosiłem o takie zapewnienie byłego prezesa spółki Aquapark Bydgoszcz-Myślęcinek, ale dostałem tylko oświadczenie: "nie istnieją znane mi inne istotne dokumenty". Takie sformułowanie jest niejasne i nieprecyzyjne - twierdzi Bruski.

Do tego, po analizie połowy dokumentów, na jaw wyszły nowe wątki "Wekselgate".

Pierwszy i najważniejszy to sprawozdanie finansowe Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku za 2009 rok. W dokumencie brakuje informacji o wekslu na 26 milionów złotych, który podpisał wtedy prezes spółki, i który zabezpiecza interesy Miastoprojektu Wrocław. - Moim zdaniem jest to zatajenie istotnych informacji, czyli złamanie prawa - przyznaje Bruski.

Jak udało się nam ustalić, sprawozdanie podpisali członkowie rady nadzorczej LPKiW, jej ówczesny prezes Jacek Habant oraz Artur Bielski, były prezes Aquapark Bydgoszcz-Myślęcinek. Z Habantem wczoraj nie udało nam się skontaktować, natomiast Bielski powiedział tylko: - Nie pamiętam dokładnie sprawy i nie mam na jej temat nic do dodania. Proszę o telefon jutro. Sprawdzę dokumenty i wtedy może udzielę jakiegokolwiek komentarza.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z Józefem Rogackim na temat podpisanego przez niego weksla.

- Zapewnił mnie przy świadkach, że zmusił go do tego prezydent Dombrowicz. Miał podpisać weksel, inaczej zostałby uznany za hamulcowego inwestycji - mówi Bruski.

Niestety, kilka dni temu Rogacki zasłabł i trafił do szpitala. - Cały czas czekamy na informację o stanie jego zdrowia - przyznaje Marcin Heymann, obecny prezes LPKiW.

To jednak nie koniec rewelacji. Na jaw wyszła bowiem kolejna, niezrealizowana umowa pomiędzy Miastoprojektem a spółką Aquapark Bydgoszcz-Myślęcinek. Opiewa na kwotę 11 mln zł i dotyczy zarządzania projektem. W jej przypadku kontrowersje wzbudzają zapisy o odpowiedzialności wrocławskiej firmy za przygotowanie, realizację i nadzór na projektem. Wynika z nich, że wykonuje ona swoje czynności, na zasadzie "starannego działania". Wystarczy więc, że wykaże swoje odpowiednie zaangażowanie i tym samym zrzuci koszty za ewentualne szkody na spółkę.

I to nie wszystko. Według prezydenta pierwsze nieprawidłowości pojawiły się bowiem już w 2008 roku. Chodzi o ocenę dwóch projektów, które wpłynęły na ogłoszony przez ratusz konkurs - ofert Miastoprojektu i Biura Projektów Deyle z Czeladzi. Ich weryfikacją zajmowała się 5-osobowa komisja pod kierownictwem Nikodema Łady.

- Określono pięć kryteriów ocen - trzy obiektywne i dwa subiektywne - twierdzi Bruski. - Co ciekawe, według trzech pierwszych najlepszą ofertą wcale nie była propozycja Miastoprojektu. Dotarliśmy też do korespondencji, w której członkowie komisji dzielą się wrażeniami z lektury obu ofert.

Więcej w środowym papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej"...

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska