https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami", czyli co my w ogóle wiemy o Bydgoszczy?

Agata Kozicka [email protected] tel. 52 32 63 183
Pomimo upału nie zabrakło chętnych, by wysłuchać ciekawostek o pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa
Pomimo upału nie zabrakło chętnych, by wysłuchać ciekawostek o pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa Fot. (ak)
Wieża renesansowego ratusza miała 45 metrów wysokości, a Stary Rynek, na którym stała, był kilkaset lat temu mocno pochyły. Jeśli na starych monetach są inicjały G.G., to znaczy, że wybito ją w bydgoskiej mennicy. To ciekawostki z wycieczki po naszym mieście.

pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/Bydgoszcz

Żadne upały, nawet te tropikalne, które mieliśmy w miniony weekend, nie powstrzymały miłośników Bydgoszczy przed poznaniem kolejnego fragmentu jej historii. Kolejnego jej magicznego zakątka.

Dlatego na kolejną wycieczkę z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami" zorganizowaną przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy stawiło się w sobotę kilkadziesiąt osób.

Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami (wideo, zdjęcia)

Stary ratusz

Wprawdzie wykopaliska na Starym Rynku już zniknęły pod warstwą piasku i bruku, to o pierwszych wnioskach, jakie zebrali archeologowie, opowiedziała Elżbieta Dygaszewicz, archeolog z bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Ratusz został zlikwidowany pokojowo. To może nie brzmi najlepiej, ale archeologowie zwykle mogą się z wykopu więcej dowiedzieć, jeśli dany obiekt zostanie zniszczony gwałtownie, np. podczas pożaru czy wojny. Wtedy na miejscu zostaje wiele ciekawych przedmiotów - opowiadała.

Ale i bez nich archeologowie wiele się dowiedzieli. - Ciekawe jest to, że od strony południowej podłoga znajduje się na głębokości do 4 m, podczas gdy z drugiej strony - ledwo metra. To sugeruje, że nasz rynek nie był równy, jak teraz, ale pochyły.

Mennica

Dlaczego Andrzej Tymf, dzierżawca mennic koronnych uciekał za granicę? Bo tymfy, monety bite w Bydgoszczy, które miały mieć wartość 30 groszy, zawierały kruszec wart jedynie połowę tej ceny. - Stąd powiedzenie "Dobry żart tymfa wart" - Wojciech Ślusarczyk z działu numizmatyki Muzeum Okręgowego.

Pomnik

O historii pierwszego pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa opowiedziała kustosz muzeum Barbara Chojnacka. Choć Bydgoszcz w czasie okupacji straciła ponad 20 pomników, to na rekonstrukcję tego jednego udało się zebrać pieniądze. Teraz dzieło projektu spółki rzeźbiarskiej Triebler i Gajewski możemy podziwiać przy ul. Seminaryjnej.

Szpital

W jednym z pierwszych szpitali w Bydgoszczy - dziś Centrum Pulmonologii - gościł nas dr Mieczysław Boguszyński. Kiedyś był to Szpital Diakonisek, gdyż fundatorka szpitala - Ludwika Giese - zażyczyła sobie, żeby siostry zakonne właśnie tego ewangelickiego zgromadzenia zajmowały się chorymi.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dzimus
Byłem na tej wycieczce w sobotę w godzinach od 10 do 13. Wycieczka była bardzo ciekawa. Dużo historycznych faktów, o których przeciętni bydgoszczanie nie mają pojęcia. Czasami warto poznać historię własnego miasta. Proponuję taką wycieczkę zrobić po dzielniczh miast przyłączonych do Bydgoszczy np. Starego fordonu. Bardzo dziękuję.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska