Wydawany przez Societe Generale de Surveillance w Genewie Certyfikat FSC to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych na świecie systemów potwierdzających prowadzenie odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Certyfikat jest ważny do maja 2030 roku.
- Jego przyznanie oznacza, że dany las jest zarządzany zgodnie z międzynarodowymi standardami zrównoważonego rozwoju. Oznacza to między innymi racjonalne użytkowanie zasobów, ochronę przyrody, poszanowanie praw pracowników i społeczności lokalnych, a także przejrzystość i odpowiedzialność w prowadzeniu gospodarki leśnej – wyjaśnia Honorata Galczewska, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Same korzyści
- Korzyści z posiadania certyfikatu FSC są wielowymiarowe. To m.in. łatwiejszy dostęp do rynków zbytu, wzrost wiarygodności w oczach partnerów handlowych, a także większa przejrzystość w zarządzaniu. Lasy objęte certyfikacją zyskują również na wartości ekologicznej, jak i ekonomicznej – powiedział Włodzimierz Pamfil, szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
W sytuacji, gdy coraz więcej firm i instytucji – w tym z sektora budowlanego, papierniczego czy meblarskiego – wdraża polityki zakupowe oparte na kryteriach środowiskowych, posiadanie certyfikatu FSC staje się wręcz koniecznością. Oznacza bowiem nie tylko dbałość o przyrodę, ale również umiejętność odpowiadania na potrzeby rynku i społeczeństwa.
Audyt przeprowadzany przez niezależną jednostkę certyfikującą weryfikuje zgodność działań leśników z międzynarodowymi standardami w zakresie planowania cięć, ochrony przyrody, gospodarki wodnej czy relacji z lokalną społecznością.
Powrót do przeszłości
W przeszłości RDLP w Toruniu, a także wiele innych w kraju, legitymowały się już certyfikatem FSC, ale ten wydawany jest tylko na 5 lat i trzeba go – jeśli jest taka wola – odnawiać.
Tak też stało się w tym przypadku – nowe kierownictwo Lasów Państwowych przy udziale Ministerstwa Klimatu i Środowiska ponownie nawiązało współpracę z Société Générale de Surveillance pod koniec lutego 2024.

Biznes
W lasach naszego regionu audytorzy pojawili się w grudniu ubiegłego roku na terenie kilku wybranych przez siebie nadleśnictw oraz w siedzibie dyrekcji w Toruniu, by skontrolować rzetelność prowadzonej dokumentacji.
- Nawet gdy nie mieliśmy tego certyfikatu, gospodarka leśna w naszym regionie prowadzona była zgodnie z najlepszymi standardami. Robimy tak od lat, a certyfikat jest tylko tego potwierdzeniem – dodaje pani Honorata.
Dzięki nowemu otwarciu i zapowiedzi dalszego dialogu, Polska ma szansę umocnić swoją pozycję lidera w dziedzinie zrównoważonej gospodarki leśnej w Europie.
Długa tradycja certyfikowania
Société Générale de Surveillance (SGS) jest międzynarodową firmą z siedzibą w Szwajcarii (Genewa), założoną w 1878 roku.
Oferuje usługi w zakresie kontroli, weryfikacji, analizy i certyfikacji w odniesieniu do obrotu i transportu towarów, a także szkolenia personelu. Jest światowym liderem w tym segmencie rynku.