Czas, który moglibyśmy poświęcić chorym pacjentom, poświęcamy pijanym - mówi doktor Dariusz Wiks. W ciągu doby do SOR trafia nawet 10. nietrzeźwych. Rekordzista w tym roku już był 48 razy!
Czy po likwidacji Izby Wytrzeźwień we Włocławku pomieszczenie dla osób zatrzymanych w Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku zamieniło się w "wytrzeźwiałkę"? Jak się okazuje, niekoniecznie. - Nawet, gdy we Włocławku była miejska izba wytrzeźwień, to do nas także przywożono nietrzeźwych - mówi Tomasz Tomaszewski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. - Między innymi trafiały do nas pijane kobiety. Ale zdarzały się także takie sytuacje, że w izbie brakowało miejsca dla nietrzeźwych mężczyzn, więc i tych przyjmowaliśmy.
Tomasz Tomaszewski przekonuje, że nie ma problemu z umieszczeniem osób pijanych w pomieszczeniu dla zatrzymanych. - Miejsc dla zatrzymanych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, wystarcza - podkreśla. I dodaje, że przy "zakwaterowaniu" trzeba przestrzegać zasady, aby w jednym pomieszczeniu nie przebywali pijani i zatrzymani do wyjaśnienia w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.
Norbert Struciński, rzecznik Straży Miejskiej we Włocławku, podkreśla jednak, że izolacja nietrzeźwego to sytuacja ostateczna. I dodaje, że bycie pijanym nie jest w naszym kraju zakazane. Podobnie jak bycie brudnym czy śmierdzącym. Jeśli ktoś tylko leży na ławce w publicznym miejscu, a nie wywołuje zgorszenia, to czasami wystarczy zwrócić uwagę.
Co innego, jeśli ktoś wywołuje zgorszenie , na przykład leżąc na chodniku, albo przeklina lub zakłóca ciszę nocną. Wówczas straż miejska może sięgnąć po bloczek mandatowy lub skierować sprawę do sądu z wnioskiem o ukaranie.
Dzień Dobry TVN/x-news. Zobacz. źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Czytaj e-wydanie »