MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy obowiązkowy przedmiot w szkołach już od 1 września! Była Historia i Teraźniejszość, teraz będzie Edukacja Obywatelska

OPRAC.:
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Katarzyna Lubnauer oraz Barbara Nowacka zapowiedziały wycofanie przedmiotu Historia i Teraźniejszość oraz zastąpienie go Edukacją Obywatelską.
Katarzyna Lubnauer oraz Barbara Nowacka zapowiedziały wycofanie przedmiotu Historia i Teraźniejszość oraz zastąpienie go Edukacją Obywatelską. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji Barbary Nowackiej, od 1 września 2025 roku do szkół wejdzie nowy przedmiot. Będzie nim Edukacja Obywatelska. Przedmiot będzie obowiązkowy, a realizowany będzie w drugich klasach szkół ponadpodstawowych. Według Nowackiej młodym "potrzebne są umiejętności konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów". Edukacja Obywatelska ma pomóc im je rozwinąć.

Spis treści

W ocenie szefowej MEN druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

Szkoła nauczy prowadzenia sporów

- To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach - powiedziała Nowacka na konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że "potrzebne są umiejętności konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów".

Edukacja Obywatelska ukształtuje postawy obywatelskie

- Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw pro obywatelskich - dodała Nowacka.

Szefowa MEN zapowiedziała, że wraz wiceminister Katarzyną Lubnauer pracuje także nad powołaniem zespołu złożonego z praktyków - nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawieniem programu. Ma on pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym. Zastrzegła, że ważnym elementem przedmiotu będzie najnowsza historia, na której poznanie do tej pory było często mało czasu.

- Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół - poinformowała Nowacka.

Co dalej z Historią i Teraźniejszością?

Wiceszefowa MEN, Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że w środę do konsultacji trafi projekt usuwający HiT z planu nauczania.

- Dzisiaj wszyscy będą mogli zobaczyć rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. (...) Dyrektorzy szkół będą mogli się już zapoznać z projektem rozporządzenia, które będzie poddane trzytygodniowym konsultacjom - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września.

- Dla nas jest bardzo ważne, że realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy - żaden następny rocznik HIT-u mieć już nie będzie - zaznaczyła Lubnauer.

Dwa lata temu, gdy ministrem edukacji był Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości, do szkół w miejsce Wiedzy o Społeczeństwie wszedł przedmiot Historia i Teraźniejszość. Zgodnie z zapowiedziami obecnie urzędującej minister edukacji Barbary Nowackiej, dni tego przedmiotu są jednak policzone, a wraz z nowym rokiem szkolnym zniknie on z programu nauczania. Najwięcej kontrowersji w związku z nowym przedmiotem budził podręcznik, opracowany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego pod tytułem "Historia i Teraźniejszość". Nie był on jednak jedynym tytułem, dopuszczonym do użytku szkolnego, a dyrektorzy szkół i nauczyciele mogli wybrać, z jakich materiałów będą korzystać w nauczaniu nowego przedmiotu.

– Gniota pana Roszkowskiego, po raz kolejny powtórzę, nikomu nie będziemy rekomendować – oceniła minister edukacji podczas konferencji prasowej 22 marca br.

Chociaż sam podręcznik wzbudził wyraźną dezaprobatę nowej minister edukacji, na samą ideę przedmiotu Historia i Teraźniejszość Nowacka popatrzyła przychylniejszym okiem, o czym również wspomniała podczas marcowej konferencji:

– Natomiast uważam, że polska młodzież powinna poznawać historię, tę najnowszą, na którą często w curriculum nie ma po prostu czasu, a po drugie powinna też dowiedzieć się, po co jest konstytucja, jak działają wybory samorządowe, jaka jest siła obywatelek i obywateli (...). Więc przedmiot, który będzie nawiązujący do WOS-u, ale też korzystający z pewnych dobrych rozwiązań, które były zaproponowane jako idea przyświecająca niesławnemu HiT-owi, myślę, że weźmiemy pod uwagę – zaznaczyła minister Nowacka na konferencji.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy obowiązkowy przedmiot w szkołach już od 1 września! Była Historia i Teraźniejszość, teraz będzie Edukacja Obywatelska - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska