Gminne składowisko odpadów komunalnych w Stanominie powstało w 1992 roku. Zajmowało 1,4 hektara powierzchni, tuż przy lesie. Służyło mieszkańcom gminy Dąbrowa Biskupia przez 20 lat. Trafiały tu zmieszane odpady komunalne wyłącznie z terenu gminy.
- Gmina kilka lat temu zainwestowała w wysypisko środki finansowe instalując wagę wozową jak i również montując instalację do jego odgazowania. W owym czasie było to warunkiem dalszego składowania odpadów komunalnych przez wiele lat, aż do momentu wypełnienia jego powierzchni w stu procentach. Jednak w wyniku raptownie zmieniających się przepisów prawa wynikających z dyrektyw unijnych zostało zamknięte - tłumaczy Roman Wieczorek, wójt Dąbrowy Biskupiej.
Oprócz wysypiska w Stanominie zamknięto również 42 inne składowiska w regionie. Rozpoczęły się przygotowania do ich rekultywacji.
Dąbrowa Biskupia znalazła się w gronie 22 gmin, które wspólnie ze Związkiem Międzygminnym zawiązały partnerstwo. Realizują projekt rekultywacji składowisk odpadów na cele przyrodnicze.
- Główny cel naszego projektu to przywrócenie wartości przyrodniczych terenom po zamkniętych składowiskach odpadów. Infrastruktura, która powstanie w ich miejscu umożliwi prowadzenie działań edukacyjnych z zakresie ekologii, ochrony środowiska oraz racjonalnego gospodarowania odpadami - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki. W Stanominie powstanie ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży.
Koszt rekultywacji wysypiska to według projektu nieco ponad 1,5 miliona złotych. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Trans-Pom". Po jego zakończeniu okazało się, że inwestycja kosztować będzie niecałe 600 tys. zł. 85 proc. tej kwoty ma pochodzić z Unii Europejskiej, 10 proc. - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 proc. - z budżetu gminy.
- Aura od momentu podpisania umowy sprzyja realizacji tego przedsięwzięcia i prace są bardzo zaawansowane. Według słów inspektora nadzoru wyłonionego i opłaconego przez Urząd Marszałkowski prace przebiegają sprawnie i prawidłowo. Całość prac winna być zakończona do końca października, a obecne ich tempo wskazuje na zakończenie robót o wiele wcześniej. Na początku września planowany jest piknik edukacyjny. Odbędzie się on na terenie objętym rekultywacją - zdradza wójt Wieczorek.
Czytaj e-wydanie »