https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy liczą na wsparcie w usuwaniu folii z gospodarstw. Znamy stanowisko Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Agnieszka Romanowicz
- Docelowo, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta, możliwość zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinny leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania - przypomina NFOŚiGW.
- Docelowo, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta, możliwość zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinny leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania - przypomina NFOŚiGW. Pixabay
W połowie 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie robiło nadziei na uruchomienie kolejnej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej". Krajowa Rada Izb Rolniczych ponowiła apel. W odpowiedzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzależnia pomoc od zasobności budżetu.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił z drugim w 2024 r. apelem o uruchomienie kolejnej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. W czerwcu dostał w tej sprawie odmowę od Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczególnie producenci mięsa

- Zwracamy szczególną uwagę na problem rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą, gdzie odpady — folia, worki BIG-BAG oraz zużyta siatka po balotach - są gromadzone na terenie gospodarstwa ze względu na brak możliwości ich przekazywania firmom przetwarzającym odpady a nawet do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK) działających w poszczególnych gminach – argumentuje KRiR. - Program ten zapewniłby rolnikom możliwość ciągłego odbierania przez gminy odpadów pochodzących z produkcji rolniczej, bez ograniczeń ilościowych oraz spowodowałby utrzymanie czystości na terenie gospodarstw. Zebrane selektywnie odpady mogłyby trafić do odpowiednich zakładów i zostać poddane recyklingowi, przyczyniając się do ochrony środowiska.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział, że jest „otwarty na wszelkie uwagi i spostrzeżenia związane z realizacją wdrażanych programów priorytetowych i podejmuje ciągłą analizę zgłaszanych propozycji celem doskonalenia oferty”.

To obowiązek producenta

Fundusz podkreśla przy tym, że Program miał na celu jednorazowe, interwencyjne sfinansowanie usunięcia odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolniczych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem.

- Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinna leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, w szczególności folie rolnicze, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta – przypomina NFOŚiGW.
Tymczasem Fundusz ma rozeznać zapotrzebowanie i rozważyć celowość kontynuacji Programu. - Uruchomienie kolejnego naboru wniosków uwarunkowane będzie dostępnością środków w budżecie na realizację tego programu oraz określeniem wpływów do NFOŚiGW, które będą mogły być redystrybuowane na ten cel – informuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska