Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całą kopułę toruńskiego Planetarium wypełni młody Kopernik

KM
Wizerunek młodego Mikołaja stworzyła Alicja Ignaczak.
Wizerunek młodego Mikołaja stworzyła Alicja Ignaczak. kadr z seansu
W sobotę toruńskie Planetarium startuje z nowym seansem pt. "Mój kumpel Niko". To pierwsza produkcja, która od podstaw powstała w autorskiej technice 360 D.

Przez miesiąc projektor gwiazd w toruńskim Planetarium w milczeniu przyglądał się zmianom, jakie zachodziły wokół niego. Dziś, gdy do budynku wrócili odwiedzający, możemy ujrzeć Planetarium po metamorfozie. Nowy wygląd sali projekcyjnej z fotelami oraz zmieniona ekspozycja w holu na parterze, to najbardziej widoczne elementy zakończonej właśnie przerwy konserwacyjnej.

Czytaj także: Pod kopułą toruńskiego Planetarium trwa mała rewolucja

- Planetarium wchodzi w 20. jubileuszowy rok swojej działalności nie tylko z odmienionym wnętrzem, ale przede wszystkim z nową projekcją skierowaną do klas I-IV szkół podstawowych oraz rodzin z młodszymi dziećmi - mówi jego dyrektor Anna Broniewicz.

Premiera seansu pt. "Mój kumpel Niko", autorstwa astronoma Jerzego Rafalskiego, odbędzie się w najbliższą sobotę. To pierwsza produkcja toruńskiego Planetarium, która od podstaw powstała w autorskiej technice 360 D (technologia projekcji na całej kopule), stworzonej przez pracowników Planetarium. Wizerunek młodego Mikołaja to dzieło Alicji Ignaczak - studentki animacji komputerowej.

Jerzy Rafalski tłumaczy: - Seans nie będzie klasyczną biografią, lecz pełną przygód historią młodego chłopca, który był świadkiem wielu intrygujących zjawisk astronomicznych, np. zaćmienia Księżyca 18 lutego 1486 r., w noc poprzedzającą jego 13. urodziny. A później w 1489 r. zbliżenia Wenus i Jowisza, czy też zaćmienia Słońca 8 maja 1491 r.

Ilu takich kosmicznych prezentów doświadczył w czasie swej młodości Kopernik i jaki wpływ wywarły one na jego późniejsze życie i dokonania? Czy młody Mikołaj był grzecznym uczniem? A może lubił dokazywać i psocić? Dowiecie się już w sobotę.

Czas trwania seansu to 40 minut. To jednak nie będzie koniec atrakcji!

- Po projekcji zapraszamy na wspólny spacer po Starym Mieście. Widzów poprowadzą przewodnicy z Oddziału Miejskiego PTTK. Wraz z nimi "na żywo" odkryjemy miejsca na Starówce, w których toczy się akcja seansu - zachęca dyrektor Planetarium.

Natomiast w następny czwartek w Albumie Regionalnym - dodatku do "Pomorskiej" - przypomnimy niezwykłą historię toruńskiego Planetarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska