Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała prawda, całą dobę

Piotr K. Piotrowski
Justyna Pochanke z mężem Adamem Pieczyńskim
Justyna Pochanke z mężem Adamem Pieczyńskim Fot. Oko cyklopa
9 sierpnia 2001 roku w samo południe wystartował pierwszy w Polsce całodobowy kanał informacyjny TVN 24. Pierwszy serwis poprowadziła Anita Werner. Od tego momentu minęło już 5 lat.

Wspólna praca połączyła czołową prezenterkę Justynę Pochanke z szefem kanału Adamem Pieczyńskim. Ich miłość znalazła finał przed ołtarzem.
Z okazji piątych urodzin programy TVN 24 nadane 9 sierpnia będą miały szczególny charakter. Oprócz codziennych serwisów pojawią się też materiały wspomnieniowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia na antenie stacji oraz ukazujące pracę w niej od kulis.
Dwa dni przed startem nowej stacji Grzegorz Miecugow napisał do szefa kanału, Adama Pieczyńskiego, list: "Nie jesteśmy jeszcze przygotowani, wstrzymajmy się, bo to się nie uda".

W samo południe

Mimo dramatycznych wątpliwości doświadczonego dziennikarza, 9 sierpnia 2001, w samo południe, wszyscy związani z nową stacją rzucili się na głęboką wodę. I jak w westernie "W samo południe", dosłownie z minuty na minutę rosło napięcie. Bo już w trzy kwadranse później agencje podały informację o zamachu w Jerozolimie. Dziennikarska obsługa tego wydarzenia była chrztem bojowym stacji.
- Krążył po Warszawie dowcip, że pierwszego dnia nasz program oglądało zaledwie siedem osób, a sześć spośród nich to byli nasi znajomi - wspomina ze śmiechem Anita Werner, która pracowała w dniu debiutu stacji. - Przez wiele miesięcy kręciliśmy materiały do szuflady i ćwiczyliśmy. 9 sierpnia myślałam, że to dzień podobny do poprzednich. Nawet nie zauważyłam, że jestem na antenie. Zdziwiło mnie tylko, że w studiu nagle zrobił się straszny ruch.
Ojcami pionierskiej stacji są: Mariusz Walter (obecnie wiceprezydent Grupy ITI), Adam Pieczyński (prezes zarządu TVN 24), Maciej Sojka (prezes ITI Neovision) i Grzegorz Miecugow (obecnie zastępca dyrektora programowego do spraw publicystyki).
TVN 24nadaje ze swojego głównego, nowoczesnego studia w Warszawie. Dostęp do najważniejszych serwisów zagranicznych i ośmiu oddziałów regionalnych pozwalają dostarczać aktualne informacje z Polski i ze świata. Za sukcesami stacji stoi 500 pracowników: dziennikarzy, reporterów, wydawców, producentów, operatorów i montażystów.

Historia każdego dnia

"Każdego dnia dzieje się historia, jesteśmy po to, by ją pokazać"- mówi jedno z haseł stacji.
Serwisy informacyjne w TVN 24 aktualizowane są co pół godziny. Skróty informacji telewizja podaje na kwadrans przed każdą pełną godziną. Kilkuminutowe wydania to dynamiczny przegląd informacji i relacje reporterów. Oprócz serwisów na antenie TVN 24 emitowane są transmisje ważnych konferencji i wydarzeń. Jeśli dzieje się coś nadzwyczajnego, program jest przerywany i na żywo nadawana jest transmisja z miejsca zdarzenia, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii satelitarnej.
Od rana TVN 24 podaje najświeższe informacje - w paśmie "Poranek TVN", serwisy informacyjne co 15 minut i przegląd najciekawszych artykułów z polskich dzienników i tygodników. Popołudnia i wieczory to podsumowanie dnia - komentarze dziennikarzy w "Skanerze Politycznym", wywiady i relacje z najważniejszych spraw bieżącego dnia w "Magazynie 24 godziny", a wieczorami spojrzenie z przymrużeniem oka na rodzimą polityczną rzeczywistość w "Szkle kontaktowym".

Co w biznesie piszczy

Bardzo ważną częścią programu TVN 24 są informacje ekonomiczne. Widzowie na bieżąco mogą śledzić kursy walut i akcji, informacje gospodarcze i finansowe, wiadomości o przedsiębiorstwach. TVN 24 może być znakomitym narzędziem dla biznesmenów i źródłem informacji dla tych, którzy chcą wiedzieć, co bezpośrednio i pośrednio decyduje o ich sytuacji materialnej. Wszystko to w programach "Magazyn Bilans", "Bilans Tygodnia", "Firma"czy "Fakty, ludzie, pieniądze". Ich twarzą jest Roman Młodkowski.
W weekendy oprócz bieżących informacji, widzowie znajdą magazyny. Wśród nich: "Wydanie II poprawione", czyli dyskusje o literaturze, "Portfel"; - o zarządzaniu własnymi finansami, popularne magazyny - "Kalejdoskop tygodnia", publicystyczne - "Horyzont", i "Loża prasowa", rozmowy Grzegorza Miecugowa z ciekawymi osobami w programie "Inny punkt widzenia", wywiady Anity Werner z kobietami ze świata polityki, biznesu i kultury w "Damie Pik"; oraz najnowsze "dziecko" TVN 24 - "Kronika tygodnia", czyli spojrzenie reporterów na wydarzenia mijającego tygodnia.

Prawdziwy taniec z gwiazdami

Przez 5 lat TVN 24 stworzyła wiele gwiazd i osobowości. Tu zabłysnęli: Justyna Pochanke, Bogdan Rymanowski i Roman Młodkowski. Tu się narodził talent Anity Werner, Marty Kuligowskiej, Brygidy Grysiak, Łukasza Grassa, Piotra Marciniaka czy Jakuba Porady. Tu też mogą się spełniać tacy dziennikarze jak Grzegorz Miecugow, Andrzej Morozowski czy Małgorzata Łaszcz. Wreszcie tu zakiełkowała miłość Justyny Pochanke i Andrzeja Pieczyńskiego, która znalazła swój finał przed ołtarzem.
Paradoksalnie, to w programach tej komercyjnej stacji widzowie dostrzegają więcej "misyjności", niż w telewizji publicznej, której działalność "misyjna"; zapisana jest w ustawie.
Dziś coraz częściej spotyka się osoby, które twierdzą, że jeśli już oglądają telewizję, to tylko TVN 24. Taka deklaracja ma jednocześnie świadczyć o przynależności do grupy Polaków, którym się w życiu powiodło, bo TVN 24jest skierowana głównie do widzów wykształconych i zarabiających powyżej średniej krajowej. Dotychczas uważało się, że programy informacyjne chętniej oglądane są przez mężczyzn. W trakcie pięcioletniej działalność stacji udało się obalić również ten stereotyp, bo oglądają ją w równym stopniu kobiety, jak i mężczyźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska