Zaćmienie Księżyca 21.01.2019
W poniedziałek, 21 stycznia 2019 (a w zasadzie już w nocy z niedzieli na poniedziałek) dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko to - o ile pogoda pozwoli - będzie można obserwować także w Polsce. Dodatkowo będzie to tak zwany Superksiężyc.
O której godzinie najlepiej oglądać całkowite zaćmienie Księżyca? Gdzie i jak obserwować zaćmienie Superksiężyca? Gdzie całkowite zaćmienie Księżyca nie będzie widoczne? Sprawdź!
Czytaj również: Całkowite zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Krwawy Superksiężyc?
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019 to zjawisko, na które czekają nie tylko obserwatorzy nieba i wielbiciele astronomii. 21 stycznia warto spojrzeć w niebo - całkowite zaćmienie Księżyca to bowiem jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszego kwartału 2019 roku.
21 stycznia każdy, kto spojrzy w nocne niebo, zobaczy spektakularne zjawisko - całkowite zaćmienie Księżyca. Tarcza Księżyca będzie wydawać się większa niż zazwyczaj - to Superksiężyc, który znajdować się będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Będzie on jednocześnie Krwawym Księżycem - przybierze niezwykłe odcienie czerwieni. Barwa Superksiężyca może być różna - od Księżyca w kolorze krwi po Księżyc brunatny.
Superksiężyc, który zobaczymy na niebie już 21 stycznia, będzie połączony z innym stosunkowo rzadkim zjawiskiem, czyli całkowitym zaćmieniem.
Krwawy Księżyc zachwycił! Tak go widzieli nasi Czytelnicy [zdjęcia]
Zaćmienie Księżyca 2019 - kiedy oglądać?
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy podziwiać, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.
Zaćmienie Księżyca 21 stycznia będzie wyjątkowe. Będzie to bowiem całkowite zaćmienie Superksiężyca.
21 stycznia 2019 roku warto więc spojrzeć niebo, bowiem kolejne całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce będzie dopiero w 2025 roku.
Zaćmienie Księżyca - 21 stycznia 2019 - o której oglądać?
Wprawdzie zaćmienie Księżyca swoje maksimum osiągnie w poniedziałek (21 stycznia) o godz. 6:12, jednak obserwację nieba warto rozpocząć wcześniej, nocą w niedzielę (20 stycznia).
Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi o godzinie 4:34. O 5:41 rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia Księżyca. O 6:12 zaćmienie osiągnie swoje maksimum, a od godziny 6:44 Księżyc będzie wychodzić z ziemskiego cienia. Zaćmienie częściowe zakończy się o 7:51.
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Krw...
Całkowite zaćmienie Księżyca - gdzie oglądać?
Aby zobaczyć całkowite zaćmienie Superksiężyca podczas Pełni Księżyca Wilka (bo tak nazywa się styczniową pełnię), wystarczy wstać w poniedziałek (21 stycznia) wcześnie rano i spojrzeć w niebo. Zaćmienie Księżyca to jedno z tych zjawisk na niebie, które można obserwować bez konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu.
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019, o ile nie przesłonią go chmury, będzie można oglądać gołym okiem. Obserwację na pewno ułatwią nam jednak lornetki czy teleskopy.
Jak i gdzie oglądać całkowite zaćmienie Superksiężyca 2019? Warto wybrać odpowiednie miejsce do obserwacji zaćmienia Superksiężyca 2019. Najlepiej nadadzą się miejsca usytuowane wysoko albo takie, z których jest dobry widok na zachód.
Jeśli uda Ci się zrobić zdjęcia tego niezwykłego zjawiska - całkowitego zaćmienia Krwawego Superksiężyca 2019 - i zechcesz się nim podzielić z internautami, prześlij je nam na adres [email protected]
Zaćmienie Księżyca