Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Carlsberg i Coca-Cola zmienią butelki na biodegradowalne roślinne? Trwają prace nad polimerem roślinnym PEF

(TIK)
W Projekt Butelek Papierowych z polimeru roślinnego PEF zaangażowana jest m.in. firma Carlsberg
W Projekt Butelek Papierowych z polimeru roślinnego PEF zaangażowana jest m.in. firma Carlsberg Carlsberg
Firma Paper Bottle Company (Paboco) chce pomóc producentom i dystrybutorom ograniczyć ich jednorazowe odpady z tworzyw sztucznych, tworząc butelki wykonane z ulegających degradacji cukrów roślinnych - podał portal My Moderm Met. BillerudKorsnäs - twórca opakowań papierowych - po raz pierwszy rozpoczął tę inicjatywę w 2013 r., a dołączyły do ​​niej firmy badawcze i liderzy branży. Jesienią 2019 r. podano, że do projektu przyłączyły się Coca-Cola, L'Oreal i Absolut.

Browar Carlsberg (wieloletni partner projektu butelek papierowych) wyjaśnił w komunikacie: „Pracujemy nad opracowaniem pierwszej na świeci papierowej butelki do piwa wykonanej z ekologicznie pozyskiwanych włókien drzewnych, która ma 100 proc. bioproduktów i w pełni nadaje się do recyklingu."

Niedługo potem firma piwowarska zaprezentowała swoją pierwszą papierową butelkę do piwa Pilsner. Oczekuje się, że te papierowe butelki wykonane z polimeru roślinnego o nazwie „PEF” będą w pełni nadawać się do recyklingu i ulegną naturalnej degradacji w ciągu roku, w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników. Firma zajmująca się zrównoważonym rozwojem, która tworzy te butelki, ma nadzieję, że będą one gotowe do użycia przez konsumentów do 2023 r.

Jeśli tylko się chce, można ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Oto przykłady, jak możemy mniej szkodzić naszej planecie.Unikaj foliówek!- Podczas gdy na statystycznego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka średnio przypada 490 foliówek, Fin czy Duńczyk zużyje ich w ciągu roku tylko 4. Jesteśmy w niechlubnej czołówce. Torba foliowa jest produkowana w ciągu 1 sekundy, używana jest średnio przez 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat. Proces ich rozkładu jest tak długi, że do tej pory nie rozłożyła się jeszcze żadna z wyprodukowanych dotychczas foliówek - wyjaśnia Ewa Chodkiewicz, ekspertka WWF Polska.Choć pojawiły się dopiero w roku 1965, dosłownie opanowały świat i dziś wiele osób nie wyobraża sobie życia bez nich. Zanim pojawiła się w powszechnym użytku, do organizacji zakupów służyły siatki, torby płócienne, kosze, plecaki, torby papierowe czy gazety, a małe zakupy kupowało się „do ręki”.Plastikowa torba stała się również częstym i stałym elementem krajobrazu. Zakopuje się w piasku na plaży, zakotwicza się lub pływa w morzach i oceanach, potrafi fruwać i zagnieżdżać się na drzewach. Wywiewane z pobliskich składowisk, spływające rzekami, popychane przez wiatr – przemierzają cały świat. Wiele zwierząt myli kawałki rozdrobnionego plastiku z pokarmem, np. żółwie morskie połykają je jako „meduzy”, ale już nie są w stanie ich przetrawić i giną. Torby niszczą budowle hydrotechniczne.Warto poruszyć także kwestię czy torby biodegradowalne są eko?Torby foliowe są płatne. A dodatkowo torba materiałowa wygląda bardziej estetycznie – warto zabrać ją na zakupy.

Jak żyć ekologicznie i zdrowo - radzą eksperci WWF Polska [galeria]

Wysiłki The Paper Bottle Company zmierzające do stworzenia zrównoważonych, nadających się do recyklingu butelek, wspierają m.in. takie jak Coca-Cola i Absolut.

Cel? Wyeliminowanie tworzyw sztucznych z jednorazowego użytku

Jak przekonują autorzy projektu, takie papierowe butelki mogą pomóc złagodzić poważny problem zanieczyszczenia oceanów i środowiska tworzywami sztucznymi.

Może to Cię też zainteresuje...

Jak powiedziała portalowi My Modern Met Christina Carlsen - dyrektor techniczna Paboco: - Od samego początku uczestniczę w tej podróży, odkrywając technologię i budując pierwszą maszynę do butelki papierowej gołymi rękami. Różnica w kierunku zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń. To, co robimy, to nie tylko nowa butelka, ale robimy różnicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska