Już w listopadzie dwa wozy bojowe należące do Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowe znajdą dla siebie miejsce w garażach nowej strażnicy. Przez kilkanaście miesięcy stałe one na terenie posesji prywatnej należącej do Stanisława Glamy, komendanta gminy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, naczelnika OSP Świekatowo. Wszystko z powodu rozbudowy starej remizy.
Będą się weselić
- Stara powstała w 1950 roku - mówi komendant. - Wówczas był to obiekt z prawdziwego zdarzenia. Ale to przeszłość. Świekatowo się rozrasta. Przybywa mieszkańców. Ich potrzeby również rosną.
_Jedną z nich jest świetlica wiejska. Stara znajdowała się nad pierwszym budynkiem remizy. - _Brakowało w niej sanitariatów, była ciasna - wymienia komendant. - Nowa będzie bardzo przestronna, ze wszystkimi, potrzebnymi do organizowania imprez pomieszczeniami: kuchnią i ubikacjami.
Warto dodać, że na terenie Świekatowa brakuje lokali odpowiednich do przyjęć typu wesele czy komunia święta. Zmieni się to za rok.
Najładniejsza w powiecie
Jadnak najważniejsza jest strażnica. Potrzebę jej rozbudowy dostrzegli sami mieszkańcy. W ramach czynu społecznego zebrali na ten cel 5 tys. zł. - Nie spełnialiśmy nawet warunków BHP - przyznaje komentant. - Teraz będziemy mieli naładniejszą placówkę w powiecie. Co ważne, zyskamy dodatkowe stanowisko bojowe.
Otwarcie nowej strażnicy planuje się dokładnie za rok. - Zbiegnie się ono z 80-leciem istnienia naszej jednostki - dodaje komendant. - Efektowna remiza będzie najlepszym prezentem jubileuszowym, jaki mógł się nam trafić.
Szczelna szkoła
Drugą inwestycją, której koniec planuje się na połowę listopada tego roku, jest remont szkoły w Świekatowie. - Robimy dach w segmencie drugim - informuje Stanisław Marek, inspektor do spraw budownictwa w Urzędzie Gminy Świekatowo. - W segmencie trzecim wymieniamy okna.
Prace nie kolidują z nauką. Modernizacja dachu odbywa się na zewnątrz, a okna wymieniane są popołudniami i w weekendy.
Dach na segmencie trzecim jest już zrobiony. Do wymiany pozostał ten na budynku pierwszym. - Chcielibyśmy to załatwić w przyszłym roku - mówi inspektor. - Jednak, jak zwykle, zależy to od pieniędzy.
Całkowity koszt prac aktualnie przeprowadzanych w szkole pochłonie 179 tysięcy złotych, z czego 42 procent pokryją środki z Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich.
[email protected]
